Kamera i rejestrator – idealny system CCTV

System CCTV (Closed Circuit TeleVision) to w dosłownym tłumaczeniu telewizja o obwodzie zamkniętym, często zwana przemysłową, a niejednokrotnie nazywana również telewizyjnym systemem dozorowym. Najprostszy system składa się z kamery i rejestratora, czyli urządzenia stosowanego w telewizji przemysłowej do nagrywania obrazu z kamery. Sprawdzone, pozytywnie opiniowane produkty w tej branży można znaleźć na https://sklep.alkam-security.pl/. Firma jest wiodącym importerem i dystrybutorem elektronicznych urządzeń z zakresu telewizji przemysłowej, systemów alarmowych, kontroli dostępu i automatyki budynku.

Monitoring analogowy czy IP?

Systemy CCTV można podzielić na sposób transmisji danych z kamer do rejestratora. Mowa tu o monitoringu analogowym i IP. Pierwszy z wymienionych systemów przesyła dane w domenie analogowej. Obraz z kamery do rejestratora przesyłany jest przewodem koncentrycznym. Drugi do transmisji danych wykorzystuje protokół internetowy. Zaletą kamer analogowych jest niska cena, łatwość instalacji i szeroki asortyment do wyboru. Do wad należy zaliczyć ograniczenie w długości transmisji, wrażliwość na zakłócenia i brak możliwości zarządzania kamerami na odległość, jak również niską, stałą rozdzielczość. W przypadku kamer IP dużą zaletą jest wysoka jakość obrazu, zdalne zarządzanie kamerą i możliwość zmiany rozdzielczości. Duży minus stanowi jednak cena.

Gdzie sprawdzą się kamery analogowe? Na pewno na większych obszarach, których nie trzeba monitorować ze szczegółami. Stanowią dobre rozwiązania w małych pomieszczeniach typu osiedlowe sklepy spożywcze czy kioski.

Jeśli istnieje konieczność dokładnego monitorowania terenu czy obiektu, poglądu na sytuacje i szczegóły, na przykład twarze ludzi, banknoty w kasie itp. zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie system CCTV bazujący na kamerach IP. Warto podkreślić, że monitoring bezprzewodowy jest intuicyjny w obsłudze, dlatego chętnie sięgają po niego nie tylko instytucje i firmy, ale też osoby prywatne poszukujące prostego i skutecznego sposobu dozoru mieszkania czy domu.

Author: dach-komplex.pl