Planujesz w najbliższej przyszłości budowę domu jednorodzinnego i szukasz najlepszych rozwiązań, dzięki którym podejmiesz trafne decyzje odnośnie techniki budowania nieruchomości oraz materiałów, które w tym procesie zostaną wykorzystane? Z naszego poradnika dowiesz się co to są płyty fundamentowe – charakterystyka, etapy powstawania, wady i zalety tego rozwiązania.
- Czym charakteryzują się takie płyty?
- W jaki sposób powstają płyty fundamentowe?
- Wady i zalety płyt fundamentowych
Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania alternatywne w stosunku do fundamentów tradycyjnych. Kiedy taka technologia się sprawdzi oraz jakie są jej główne wady, oraz zalety?
Czym charakteryzują się takie płyty?
Rozwiązanie to nie jest stosowane w naszym kraju na powszechną skalę, choć coraz częściej znajduje uznanie wśród osób planujących budowę domu. Płyty fundamentowe sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie występują trudne warunki. Co ważne, są także łatwe w montażu. Jednak nie jest to koniec ich zalet. Doskonale izoluje. Można ją zamontować nawet wówczas, gdy występuje dosyć wysoki poziom wód gruntowych.
Zastanawiasz się, jaki jest koszt płyty fundamentowej? To, ile ostatecznie zapłacisz,będzie zależało od różnych czynników, jednak wybierając to rozwiązanie, przygotuj się na to, że będzie ono droższe niż wykonanie fundamentów w sposób tradycyjny. W przypadku płyty fundamentowej wykorzystywany jest lepszej jakości beton, a już sam ten fakt generuje wyższe koszty.
W jaki sposób powstają płyty fundamentowe?
Zanim dojdzie do budowy, musi zostać wykonany odpowiedni projekt. Kolejny punkt polega na wytyczeniu obszaru oraz przygotowaniu terenu pod płytę fundamentową. Trzeba także zabezpieczyć brzegi wykopu – używa się do tego specjalnych elementów. Pełnią one dwojaką funkcję, zarówno termiczną jak i wzmacniającą. To dopiero początek skomplikowanego procesu. Gdy wszystko zostanie odpowiednio przygotowane, można przystąpić do zasadniczego procesu, czyli zbrojenia oraz wylania płyty fundamentowej.
Wady i zalety płyt fundamentowych
Nie ma rozwiązań idealnych. Każde z nich, zarówno płyta fundamentowa, jak i fundamenty wykonywane w sposób tradycyjny, mają wady oraz zalety. Za zastosowanie płyt fundamentowych może przemawiać krótszy czas, jaki jest potrzebny na ich wykonanie. Dzięki temu planowana inwestycja może zostać szybciej zrealizowana. Istotną korzyścią będzie także lepsza izolacja termiczna oraz większa stabilność budynku, co jest istotne zwłaszcza przy trudnym ukształtowaniu terenu. Jakie są minusy? Wśród nich trzeba wymienić konieczność wcześniejszego rozplanowania wszystkich przyłączy. Pod uwagę trzeba wziąć także nieco wyższe koszty.
Najnowsze komentarze