Za co jest odpowiedzialna podbitka dachowa w konstrukcji dachu?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu nakładany na surowe elementy konstrukcji dachowej. Składa się z konstrukcji, na której osadzone są deski. Znajduje się pod dolną powierzchnią dachu, od spodu tzw. okapu dachowego. Styka się z zewnętrzną elewacją budynku. Zabezpiecza i maskuje części znajdujące się pod pokryciem dachowym. Zobacz, do czego przydaje się podsufitka i dlaczego warto ją uwzględnić w projekcie budynku mieszkalnego!

Izolacja elementów konstrukcji od czynników zewnętrznych

Główną rolą, którą pełnią podbitki dachowe jest ochrona niezabezpieczonych elementów konstrukcji, które podtrzymują dach. Bez podsufitki te części byłyby narażone na kontakt z wilgocią, różnicami temperatury oraz organizmami powodującymi uszkodzenia drewna, przede wszystkim owadami i ptakami. W związku z powyższym w budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się takie wykończenie dachu. Zabezpiecza ono wnętrze konstrukcji przed szkodliwymi czynnikami. W ten sposób przedłuża się trwałość całego budynku i wydłuża czas jego eksploatacji. Przy okazji inwestor nie jest narażony na niepotrzebne wydatki na renowację dachu i remont. Na podbitkach dachowych można także montować dodatkowe oświetlenie i monitoring wokół domu. Lampy zlokalizowane na podsufitce oświetlają teren bezpośrednio graniczący z budynkiem. Ułatwiają przemieszczanie się po zmroku oraz poprawiają bezpieczeństwo. Z uwagi na miejsce montażu nie rzucają się one w oczy i uniemożliwiają osobom postronnym dostęp do kamer.

Funkcja estetyczna i praktyczna

Z punktu widzenia inwestora, dość istotną zaletą stosowania podbitki jest jej funkcja estetyczna. Deski podsufitki mają za zadanie maskować elementy konstrukcyjne znajdujące się pod połacią dachu. Ważny jest rodzaj podsufitki i sposób montażu. Aby zagwarantować odpowiednią wentylację powierzchni, należy pamiętać o otworach wentylacyjnych w podsufitce. Producent pokryć dachowych OKNO-DACH z Nowego Targu ma w swojej ofercie podbitki z blachy dachowej, które występują w różnych wariantach kolorystycznych. Estetyczne i funkcjonalne podbitki dachowe to sposób na wykończenie dachu i zagwarantowanie długiej i bezproblemowej eksploatacji. Wybierz typ podsufitki, który najlepiej pasuje do dachu i elewacji, by zabezpieczyć dach i zadbać o estetykę.

Author: dach-komplex.pl