Czy nieruchomości będą drożeć?

Często zadawane jest pytanie czy nieruchomości będą drożeć? Wahania na rynku istnieją. Nieruchomości stanowią produkt inwestycyjny, toteż podlegają wszystkim regułom rynku. Wszystko zależy od tego czy zakup jest to dla celów prywatnych, czy inwestycyjnych? W pierwszym przypadku konsumenci reaguje na krótkoterminowe prognozy zmiany cen, wstrzymując się z zakupem np. na kilka miesięcy, ale nie rezygnując z niego lub go przyśpieszając. Wynika to z tego, że nieruchomości kupowane są przez nich raz na kilka lat, pod wpływem emocji np. ze względu na upodobanie miejsca, projektu, czy pozytywne oceny osób bliskich.

 

W takich przypadkach klienci rzadko rezygnują z zakupu z powodu ceny. Co roztropniejsi kupujący zastanawiają się – czy nie nieruchomość nie straci mocno na wartości? Jednak są to wątpliwości chwilowe. Gdy nieruchomość nabiera znaczenia sentymentalnego i dochodzi do przywiązania do miejsca – mało kto zastanawia się jak jest różnica w wartości nieruchomości w dniu zakupu i w chwili jej potencjalnej sprzedaży. Są to terminy zbyt odległe, a satysfakcja z posiadania własnego lokum jest wyższa niż rachunek ekonomiczny. Natomiast, profesjonalni inwestorzy, posiadający co najmniej kilka nieruchomości, przeznaczone pod najem lub odsprzedaż z zyskiem – wiedzą dokładnie, że rzecz tkwi nie tylko w ogólnych trendach panujących na rynku nieruchomości, ale przede wszystkim w dopasowaniu produktu do popytu.

 

Zbyt duże nieruchomości choć nominalnie mają dużą wartość, to nie przedstawiają wielkiej wartości rynkowej. Kawalerki zaś są drogi w przeliczeniu na 1 m2, za to położone we właściwej okolicy np. w mieście gdzie istnieją centra usług dużych korporacji – mają dużą wartość rynkową. Dlatego zastanawiając się nad tym, czy nie stracisz na inwestycji w nieruchomość, musisz uwzględnić więcej czynników, niż tylko średnią cenę za m2 w danym okresie. Skorzystaj z porady doświadczonych pośredników w obrocie nieruchomościami lub doradców inwestycyjnych, a także zamów w jednym z portali internetowych raport o cenach transakcyjnych w danym regionie, jest kilka takich ofert na rynku.

Author: dach-komplex.pl