Wykrywacz do kabli, metalu i drewna pozwala na zlokalizowanie niechcianego elementu w ścianie w celu ominięcia go, na przykład kiedy potrzebujemy wywiercić dziurę lub zaplanować remont. Wybranie narzędzia, które będzie służyć do tego celu nie jest proste, bo na rynku znajduje się szeroka oferta urządzeń w równie szerokim przedziale cenowym. W dzisiejszym porównaniu naprzeciw siebie staną dwa wykrywacze, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w rankingu wykrywaczy przewodów zredagowanego przez stronę DobreWybory. Porównamy je do siebie w kilku kategoriach, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.
Wygląd
Mimo, iż w przypadku narzędzi pomiarowych wygląd to ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwracać uwagę, dla niektórych ma on znaczenie. Oba urządzenia są wykonane estetycznie. Zarówno miernik firmy Fanger, jak i ten Bosch’owski wyglądają profesjonalnie i ciekawie. Bosch wyposażony jest w większą ilość przycisków, natomiast Fanger wyróżnia się prostą, “surową” estetyką.
Werdykt: W tej kategorii nie ma zwycięzcy. Oba urządzenia mają swój niepowtarzalny styl. Fanger – 1. Bosch – 1.
Jakość wykonania
Tak jak poprzednio, określenie jakości wykonania jest dość trudne – ciężko zrobić to obiektywnie. Materiały użyte do produkcji obu wykrywaczy są bardzo podobne – jest to lekki plastik. Zastosowanie takiego materiału to standard, ponieważ producentom zależy na tym, aby urządzenie było lekkie. W obu przypadkach przyciski wykonane są z gumy, co poprawia komfort użytkowania i zabezpiecza urządzenie przed zalaniem
Werdykt: Tak jak poprzednio, nie możemy określić zwycięzcy tego pojedynku. Zarówno Fanger Findit jak i Bosch GMS są wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrze spasowane. Fanger – 1. Bosch – 1.
Wielkość ekranu
Kupując wykrywacz wyposażony w ekran mamy prawo liczyć na precyzyjne odczytanie wyników. W przypadku testowanych przez nas urządzeń podświetlenie jest standardem, ale liczy się także wielkość ekranu, na którym możemy odczytać wynik pomiaru. Tutaj nie jest już tak równo – ekran wykrywacza Fanger Findit jest o 40% większy od ekranu Bosch GMS 120. Widzimy na nim większą ilość informacji, co z kolei może wpłynąć na dokładność pomiaru.
Werdykt: Fanger wychodzi na prowadzenie. W przeprowadzonej przez nas ankiecie 85% osób wskazało wielkość ekranu jako element ważny lub bardzo ważny. Fanger – 1. Bosch – 0.
Dokładność i głębokość pomiaru
Te dwa urządzenia są do siebie bardzo podobne, ale czy identyczne? Porównamy teraz parametry wykrywania dostarczone przez producentów.
Fanger:
– dla metali magnetycznych: 100 mm
– dla metali niemagnetycznych, np. miedzi: 80 mm
– dla kabli po napięciem: 50 mm
– dla kabli miedzianych nieaktywnych (≥ 4 mm2): 40 mm
– dla ciał obcych (głównie drewno) w trybie głębokim (deep): 38 mm
– dla ciał obcych (głównie drewno) w trybie dokładnym (exact): 20 mm
Bosch:
– dla metali magnetycznych: 120 mm
– dla metali niemagnetycznych, np. miedzi: 80 mm
– dla kabli po napięciem: 50 mm
– dla kabli miedzianych nieaktywnych (≥ 4 mm2): 20 mm
– dla ciał obcych (głównie drewno): brak danych
Werdykt: ten podpunkt był kolejnym, który sprawił nam kłopot. Zarówno Fanger Findit jak i Bosch GLM 120 mają swoje silne i słabe strony. Fanger jest lepiej przystosowany do wykrywania nieaktywnych przewodów, a Boch posiada 20 mm przewagi podczas wykrywania metali magnetycznych. Minusem dla Boscha jest brak trybu EXACT i DEEP (trybów wykrywania drewna) i brak informacji na temat głębokości wykrywania drewna. Mimo, iż z tego powodu wykrywacz Fanger powinien otrzymać punkt, w tej kategorii ogłaszamy remis. Fanger – 1. Bosch – 1.
Cena
Przechodzimy do ostatniego – ale nie najmniej ważnego – elementu dotyczącego obu urządzeń. Jest to cena. W przypadku urządzenia BOSCH wynosi ona około 350-400 złotych, a Fanger Findit znajdziemy już za około 200. Wszystkie podane tutaj ceny pochodzą z dnia pisania tego materiału i mogą być już nieaktualne. Opierając się na nich, werdykt może być tylko jeden: Fanger – 1. Bosch – 0.
Zwycięzca: Fanger Findit
Po porównaniu obu urządzeń zwycięzcą zostaje wykrywacz Fanger z przewagą dwóch punktów (5-3). Decydującymi czynnikami były tutaj wielkość ekranu oraz cena. Mierniki są do siebie bardzo podobne zarówno pod względem dostarczanych parametrów, estetyki czy jakości wykonania. Wybór konkretnego narzędzia zawsze należy do Ciebie, a oba przedstawione tutaj wykrywacze wielofunkcyjne dobrze spełnią swoje zadanie zarówno na dużej budowie, jak i podczas domowego remontu.
Najnowsze komentarze