Mętna woda w basenie- co zrobić?

Mętna woda w basenie to znak, że pojawił się jakiś problem, który trzeba rozwiązać. Kąpiel w czystej wodzie jest o wiele przyjemniejsza, a do to bezpieczniejsza dla zdrowia. Co można zrobić, gdy woda w basenie zmętnieje?

Mętna woda w basenie- skąd się bierze? Przyczyny mętnej wody

Mętna woda w basenie może mieć bardzo różne przyczyny. Ich źródło może mieć związek z warunkami środowiskowymi, konserwacją basenu czy higieną wody. Jedną z przyczyny mętnej wody może być nieprawidłowa cyrkulacja w basenie. Może ona prowadzić do nagromadzenia zanieczyszczeń, które powodują zmętnienie wody. Często ma to związek z niską wydajnością pompy bądź jej nieprawidłowym ustawieniem. Przyczyną mętnej wody może być także nieprawidłowo działający bądź zanieczyszczony filtr basenowy, który nie jest w stanie efektywnie usunąć cząstek z wody. Czasem woda mętnieje pod wpływem nieprawidłowo zastosowanych chemikaliów do utrzymania równowago chemicznej wody basenowej. Jeśli poziom chloru będzie zbyt niski lub zbyt wysoki, klarowność wody może zostać zaburzona. Znaczenie ma także pH wody, twardość wody, jak i niewystarczająca ilość środka dezynfekującego.

Mętna woda w basenie- co robić?

Mimo starań, pojawiła się mętna woda w basenie. Co zrobić? Należy podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim, podstawą jest sprawdzenie poziomu chemii, a więc pH, chloru, zasady i innych parametrów. Należy wykonać odpowiednie testy chemiczne, które ułatwią dostosowanie parametrów chemicznych. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych, które przywrócą wodzie klarowność. Jeśli poziom chloru w wodzie jest zbyt niski, należy dodać go do wody. Jeżeli natomiast nieprawidłowe jest pH, należy dostosować je przy użyciu zasadowych lub kwasowych środków. Skutecznym sposobem na oczyszczenie mętnej wody w basenie jest flokulacja. Jest to proces, w którym używa się substancji chemicznych zwanych flokulantami. Pomagają one zlepić małe cząstki w większe, które są łatwiejsze do usunięcia przez filtr basenowy. Warto pamiętać, że zanieczyszczenia basenu to nie tylko woda, ale także dno. Znajdują się tam nierzadko liście, pasek czy inne resztki. Nieodzowne jest regularne odkurzanie dna przy użyciu odkurzacza basenowego. Stała filtracja wody zapewni wyłapywanie zanieczyszczeń i oczyszczanie wody.

Jeżeli powyższe działania nie pomogą, a woda nadal będzie mętna, rozwiązaniem może być tzw. szok chlorowy czy chlorowanie uderzeniowe. Polega on na dodaniu do wody znacznie większej ilości chloru, który intensywnie niszczy bakterie i glony. Warto pamiętać, by nie korzystać z basenu, aż poziom chloru opadnie, chlor powoduje poważne podrażnienia błon śluzowych.

Jeśli te krok nie pomoże, by wyklarować wodę, jedyne, co nam zostaje, to skontaktowanie się z profesjonalistą.

Metna woda w basenie- czy jest niebezpieczna?

Mętna woda w basenie zazwyczaj nie jest bezpośrednio niebezpieczna dla zdrowia, ale może sygnalizować obecność zanieczyszczeń lub mikroorganizmów, które mogą potencjalnie stanowić ryzyko. Ważne jest podjęcie odpowiednich działań w celu poprawy jakości wody, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych.

Author: dach-komplex.pl