Hydroizolacja dachu – dlaczego dach w systemie klejonym?

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć dach przed przeciekającą wodą i szkodliwą wilgocią, powinieneś zainteresować się jego hydroizolacją. Używana w tym celu membrana cechuje się wysoką jakością i szczelnością, dzięki czemu jest odporna nawet na bardzo niekorzystne warunki. Jednym ze sposobów mocowania folii izolacyjnej do dachu jest system klejony. Sprawdźmy, na czym on polega oraz dlaczego warto go wybrać.

Czym jest dach w systemie klejonym?

System klejony przeznaczony jest przede wszystkim do dachów płaskich, które narażone są na regularny kontakt z wilgocią, a także zalegającym na jego powierzchni śniegiem oraz deszczem. Folie wykorzystywane w tym celu świetnie sprawdzają się również do renowacji starych pokryć bitumicznych.

System ten polega na przyklejaniu folii na dachu w odpowiedni sposób, bez wykorzystywania mechanicznego kotwienia. W tym celu stosowane są membrany pochodzące od renomowanych firm, takich jak Fatra, które wykonane są na bazie PVC-P. Do systemu klejonego używamy membran z fabrycznie zintegrowaną warstwą spodnią na bazie włókniny PES zgodnie z systemem FATRAFOL S.

Montaż hydroizolacji dachu w systemie klejonym

Montaż hydroizolacji dachu w systemie klejonym polega na przyklejeniu folii do powierzchni dachu. Odpowiednia przyczepność poszczególnych warstw zapewni nam właściwe mocowanie wszystkich warstw, co zabezpieczy konstrukcję przed wpływem m.in. obciążenia od wiatru. Pasy membrany układane są na dachu na zakładkę, dzięki czemu gwarantują całkowitą szczelność. Na łączeniach są zgrzewane za pomocą ręcznych lub automatycznych zgrzewarek.

Zalety hydroizolacji dachu w systemie klejonym

Głównymi zaletami hydroizolacji dachu w systemie klejonym są jej szczelność i długotrwała żywotność. Ponadto folie izolacyjne wykorzystywane w tym celu:

  • mogą być wystawiane na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych (promieniowanie UV, wiatr, wilgoć, wahania temperatur),
  • mają zwiększoną wytrzymałość pożarową,
  • są dostępne w różnych wymiarach.

Duże znaczenie dla skuteczności membrany ma jednak jej montaż w odpowiednich warunkach.

Author: dach-komplex.pl