Dlaczego warto korzystać z paneli fotowoltaicznych?

Energia ze słońca

Fotowoltaika to generowanie prądu za pomocą promieni słonecznych, coraz częściej goszczących na dachach domów jednorodzinnych. Prąd utworzony w ten sposób z pomocą wyższego napięcia wypiera prąd pochodzący z sieci, przekazując do niej także swoje nadwyżki. Nadwyżki te są następnie odzyskiwane w czasie, gdy światła słonecznego jest niewiele.
Panele fotowoltaiczne często mylone są z panelami słonecznymi, służącymi do podgrzewania wody. Okres zwrotu inwestycji jest podobny, pamiętać należy jednak o tym, iż nadmiar ciepła, w przeciwieństwie do nadmiaru energii, nie powróci do nas porą zimową.
Średni koszt domowej instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od zużycia prądu, jednak szacuje się go na 25 – 30 tysięcy złotych.

Oszacowanie zużycia prądu

W celu oszacowania naszego zużycia prądu, warto przeanalizować rachunek za prąd z ubiegłego roku oraz ostatnich miesięcy. Pod uwagę należy wziąć urządzenia, których zakup mamy w planach oraz to, przez ile godzin dziennie pracują te, które posiadamy. W przypadku instalacji o mocy do 10kW, na każdą oddaną do sieci 1kWh, odbierzemy 0, 8 kWh. Instalacje o wyższej mocy zapewnią nam zwrot 0, 7 kWh. Najważniejsze jest, aby instalacja nie była zbyt mała, by pokryć nasze potrzeby, ani zbyt duża, by na jej zakup nie były potrzebne zbyt duże nakłady finansowe.
Istotną rolę przy montowaniu paneli fotowoltaicznych odgrywają także warunki zewnętrzne, takie jak powierzchnia i kąt nachylenia dachu, zacienione miejsca, oraz kierunek, w którym świeci słońce. Jeśli są one niesprzyjające, warto zaopatrzyć się w instalację o większej mocy.
Moc instalacji obliczamy za pomocą matematycznych wzorów, warto jednak także skonsultować się z doradcą energetycznym, który będzie w stanie precyzyjnie dobrać moc instalacji odpowiednią do naszych warunków.

Zalety fotowoltaiki

Nie bez przyczyny popularność paneli fotowoltaicznych rośnie w zawrotnym tempie. Uznanie zyskują między innymi dzięki korzyściom finansowym, które możemy z nich czerpać. Prąd wytwarzany przez instalację jest darmowy, a jego nadwyżki możemy oddawać do sieci, z której następnie odbieramy je w zimie, bądź też sprzedawać. Tym sposobem uzyskujemy niezależność od podwyżek cen prądu. Pieniądze zainwestowane w panele fotowoltaiczne zwracają się zwykle po upływie 7 – 10 lat. Dodatkowo, obecność instalacji znacznie podnosi wartość nieruchomości, a od 2019 roku jest możliwe odpisanie jej od podatku. Warto wspomnieć także o tym, iż prąd wytwarzany ze słońca jest przyjazny środowisku.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Thermoval.

 

Author: dach-komplex.pl