Studzienka wodomierzowa na prywatnej posesji – jaką wybrać?

Niezależnie od typu i przeznaczenia danego budynku (dom jednorodzinny, a może obiekt przemysłowy?) wszystkie wymagają właściwej instalacji wodociągowej, a także możliwości prawidłowego odczytania pomiaru wody. Jest to możliwe dzięki wodomierzowi, którego schronienie stanowi studzienka wodomierzowa.

Studzienka wodomierzowa – rodzaje

Studzienki wodomierzowe różnią się między sobą wymiarami, głębokością, a także materiałem, z którego są wykonane (beton, tworzywo sztuczne). Ze względu na typ wyróżniamy studnie z dnem, przeznaczone do terenów suchych, oraz studnie bez dna, sprawdzające się na obszarach podmokłych (należy do nich sprawdzona studzienka wodomierzowa ST1 fi 400 h 1200). Z tego powodu przed dokonaniem wyboru i wprowadzeniem instalacji wodnej na posesji, należy zapoznać się z właściwościami podłoża, na którym położony jest budynek. Trzeba sprawdzić poziom wód gruntowych oraz wilgotność gruntu. W innym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że studzienka wodociągowa szybko ulegnie awarii, która może spowodować zamarznięcie wodomierzy lub przyłączy wodociągowych. Naprawy są związane z bardzo wysokimi kosztami, które boleśnie ugodzą w portfel.

Studzienka wodociągowa – jak wybrać?

Montaż studzienki wodomierzowej może odbyć się w trzech miejscach: pod ziemią, na posesji właściciela lub poza posesją, na przyłączu wodociągowym. Nie powinno się montować studni w pasach ruchu lub w obniżeniach terenu. Na blogu Hurtowni Cetel można odnaleźć szczegółowy i skrupulatny artykuł dotyczący praktycznych porad wyboru studzienki wodomierzowej. Szczególnie istotny jest temat właściwej izolacji, która zapewnia stosunkowo stałą temperaturę w studni i nie doprowadza do zamarznięcia wodomierza. Ważne są także szczelne, solidne i dobrze dobrane włazy czy pokrywy, które hermetycznie zamykają wlot do studni. Studzienka wodomierzowa nie może być zaniedbana, gdyż jakiekolwiek uszkodzenie czy nieszczelność może doprowadzić do uszkodzenia wartościowego wodomierza i – co za tym idzie – niebotycznych kosztów naprawy.

Author: dach-komplex.pl