Pianka pistoletowa – jak aplikować? Profesjonalne wskazówki

Trudno wyobrazić sobie wiele prac budowlanych bez pianki pistoletowej. Charakterystyczna substancja zwiększająca swoją objętość jest idealnym uzupełnieniem ubytków lub warstwą izolacyjną. Bezsprzecznie jedną z jej podstawowych zalet jest łatwa aplikacja. Jak dokładnie powinna przebiegać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Pianka poliuretanowa – gdzie jest stosowana?

Pianka poliuretanowa, występująca często jako pianka pistoletowa, jest powszechnie stosowana jako materiał izolacyjny i uszczelniający w budownictwie i przemyśle. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje potencjał spienionych poliuretanów, czyli polimerów, które dzięki reakcji z lotnymi rozpuszczalnikami lub gazami obojętnymi przyjmują postać piany zdolnej do znacznego zwiększania swojej objętości. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, odporności na wilgoć i elastyczności, pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie między innymi w:

  • Montażu stolarki otworowej, takiej jak drzwi i okna, gdzie zapewnia mocowanie, uszczelnianie i wygłuszanie.

  • Izolacji cieplnej i akustycznej w budownictwie, zarówno w nowych konstrukcjach, jak i podczas renowacji starych budynków.

  • Uszczelnianiu i izolacji sieci wodnych, kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania.

  • Montażu parapetów, elementów dachów.

  • Wypełnianiu szczelin w izolacji termicznej przy ocieplaniu budynków.

  • Uszczelnianiu przestrzeni konstrukcyjnych, ścianek działowych.

  • Uszczelnianiu innych elementów i uzupełnianiu ubytków podczas różnorodnych prac budowlanych.

Przygotowanie do aplikacji – czyszczenie z zabrudzeń

Pianka pistoletowa pozwoli Ci uzyskać szczelność i odpowiednie parametry izolacyjne, jeśli zadbasz o jak najwyższą przyczepność. A to oznacza konieczność przygotowania podłoża do dalszych prac. Konieczne będzie:

  • Oczyszczenie podłoża: podłoże, na które będzie aplikowana pianka, musi być dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, kurzu, oleju, tłuszczu, rdzy i innych substancji, które mogłyby obniżyć przyczepność pianki.

  • Usunięcie szronu i lodu: upewnij się, że powierzchnia jest wolna od szronu i lodu, jeśli wykonujesz pracę w sezonie zimowym.

  • Zwilżenie powierzchni: zwilżenie powierzchni wodą pozwoli na poprawę przyczepności pianki oraz przyspieszy proces utwardzania: jednoskładnikowa pianka poliuretanowa potrzebuje wilgoci do prawidłowego utwardzenia.

Poradnik aplikacji pianki pistoletowej

Praca z pianką poliuretanową jest stosunkowo prosta i nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi (poza pistoletem aplikacyjnym) czy posiadania szczególnych umiejętności technicznych. Sprawdźmy, jak poprawnie aplikować zaawansowaną jednokomponentową piankę pistoletową Lakma dostępną na tej stronie: https://lakma.pl/spec_pianka_pistoletowa,pid-2789. Po przygotowaniu podłoża wystarczy:

  1. Przygotować pistolet. Przed użyciem upewnij się, że puszka z pianką ma temperaturę ok. 20°C. Mocno wstrząśnij nią przez około 30 sekund, aby dokładnie wymieszać składniki. Następnie przykręć aplikator pistoletowy do puszki. Upewnij się, że jest dobrze zamocowany, aby uniknąć niekontrolowanego wycieku pianki.

  2. Aplikować piankę. Ustaw puszkę “do góry dnem”. Rozpocznij aplikację od najniższego punktu szczeliny, przemieszczając się ku górze. Wypełnij szczelinę do maksymalnie 60% jej objętości, aby zapewnić miejsce na ekspansję pianki. W przypadku szczelin szerszych niż 5 cm aplikuj piankę warstwami. Każdą warstwę należy zwilżyć wodą.

  3. Czekać na stwardnienie i oczyścić okolice szczeliny: pianka zacznie tworzyć naskórek po około 5-12 minutach w zależności od warunków. Nadmiar piany poliuretanowej można usunąć po jej utwardzeniu za pomocą noża lub innego narzędzia tnącego.

  4. Pianę należy zabezpieczyć przed działaniem promieni UV po utwardzeniu przy użyciu materiałów wykończeniowych.

  5. Aplikacja powinna odbywać się w temperaturze od -10°C +30°C.

  6. Czas pełnego utwardzenia wynosi ok. 24 godzin. Puszkę z pianką przechowuj w pozycji pionowej w temperaturze od +5°C do +35°C. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i oddziaływania źródeł ciepła. Termin ważności pianki pistoletowej wynosi 12 miesięcy, ale niewłaściwe przechowywanie produktu może go znacząco skrócić.

Zachowaj zasady BHP – jak bezpiecznie korzystać z pianki pistoletowej?

Jak widzisz, korzystanie z pianki pistoletowej jest naprawdę proste. Będzie również w pełni bezpieczne, jeżeli tylko zastosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W każdym przypadku zapoznaj się z instrukcją dołączoną do pianki poliuretanowej – będzie zawierała również wskazania producenta dotyczące bezpiecznego użytkowania pianki. W trakcie aplikacji używaj rękawic i stroju ochronnego, które zapobiegają kontaktowi środka ze skórą, co może wywoływać alergie kontaktowe, a także trudne do usunięcia zabrudzenia (zwłaszcza po zaschnięciu pianki). Jeśli używasz pianki w pomieszczeniach, upewnij się, że są wentylowane. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, która jest warunkiem właściwego zasychania pianki pistoletowej. Narzędzia i zabrudzone elementy możesz czyścić, korzystając w tym celu z rozpuszczalników acetonowych. Po wykorzystaniu preparatu pamiętaj o zgodnej z przepisami utylizacji odpadów.

Author: dach-komplex.pl