Instalacje PV czyli zmiana na lepsze i tańsze

Co to są panele słoneczne?

Układy elektryczne paneli słonecznych, znane również jako fotowoltaika bądź instalacje PV, wychwytują energię słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa te nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy – nadal mogą wytwarzać energię elektryczną w pochmurny dzień.
Ogniwa przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego i oświetlenia.

Jak to działa?

Ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z warstw materiału półprzewodzącego, zwykle krzemu.
Kiedy światło świeci na komórkę, tworzy pole elektryczne w poprzek warstw. Im silniejsze światło słoneczne, tym więcej wytwarzanej energii elektrycznej.

Grupy ogniw są montowane razem w panelach lub modułach, które można zamontować na dachu lub na ziemi.
Moc ogniwa fotowoltaicznego jest mierzona w kilowatach szczytowych (kWp). Jest to szybkość, z jaką wytwarza energię przy maksymalnej wydajności w pełnym bezpośrednim świetle słonecznym w okresie letnim.

Ogniwa fotowoltaiczne występują w różnych kształtach i rozmiarach. Większość systemów fotowoltaicznych składa się z paneli, które pasują na istniejący dach, ale można również zamontować płytki słoneczne.

Główne korzyści

Zaletą którą chwalą wszyscy wykorzystujący te oto instalacje to przede wszystkim obniżka rachunków za prąd. Światło słoneczne jest bezpłatne, więc po zapłaceniu za samą instalację koszty energii elektrycznej zostaną zmniejszone. Warto dodać że często zainstalowanie paneli jest dofinansowywane i zdarza się że ponad połowa kosztów zostaje pokryta.

Plusem który przemawia za energią słoneczną, zieloną i odnawialną jest to że nie uwalnia szkodliwego dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń. Typowy domowy system fotowoltaiczny może zaoszczędzić około naprawdę wiele ton węgla (który oprócz tego że kosztuje to także jego spalanie zatruwa powietrze).

Płytki czy panele?

Płytki i łupki słoneczne

Płytki słoneczne są przeznaczone do stosowania zamiast zwykłych dachówek. Trzeba jednak wspomnieć iż system złożony z płytek słonecznych kosztuje zwykle około dwa razy więcej niż równoważny system paneli.

Systemy płytek słonecznych zwykle nie są tak opłacalne jak systemy paneli i zwykle są brane pod uwagę tylko wtedy, gdy panele nie są uważane za odpowiednie ze względów estetycznych lub planowania.
Istnieje jeszcze inny rodzaj panelu słonecznego, który służy do podgrzewania wody (w przeciwieństwie do wytwarzania energii elektrycznej). Ten typ nazywany jest „panelem ciepłej wody słonecznej” lub „kolektorem słonecznym” i jest zupełnie inną „bestią”.

Author: dach-komplex.pl