Prace na wysokości, to prace, które nie mogę być odwlekane w nieskończoność. Czasami są po prostu niezbędne i muszą być czym prędzej wykonane. Wiele osób zastanawia się, czy jest w stanie je wykonać samodzielnie. Czasami z ciekawości, a czasami po prostu z oszczędności. Czy jest możliwe wykonanie takich czynności samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić profesjonalistów i im powierzyć to zadanie? Po przeczytaniu wszystkiego się dowiesz!
Czym dokładnie są prace na wysokości?
Zacznijmy od sprecyzowania, czym są prace wysokościowe na Śląsku i w innych miastach. Nie chodzi przecież o zwykłe wejścia na średniej wielkości drabinę. Wszystko w tej kwestii precyzyjnie określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650). Według wytycznych praca na wysokości to praca wykonywana 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której praca wykonywana jest na konstrukcji osłoniętej ścianami do wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m. W rozporządzeniu można przeczytać również o wymaganych zabezpieczeniach i innych wyjątkach.
Najczęściej wykonywane prace na wysokości
Wiele osób prace na wysokości będzie kojarzyć tylko i wyłącznie z olbrzymimi i wielkimi konstrukcjami na placach budowy. Jednak prace na wysokości w Katowicach i innych miastach wykonywane są na co dzień. Należy do nich, chociażby mycie okien w wysokich budynkach albo po prostu tych ulokowanych na dachach domów. Wśród tego typu zadań znajdują się również różnego rodzaju montaże, między innymi reklam i ogłoszeń, czy malowanie elewacji i dachów. Natomiast w okresie zimowym, bardzo popularną pracą na wysokości jest odśnieżanie dachów, szczególnie tych o płaskiej powierzchni. Tam śnieg gromadzi się wyjątkowo szybko i stanowi olbrzymie obciążenie dla konstrukcji.
Kto może wykonywać prace na wysokości?
Czy prace na wysokości może wykonać każdy? Oczywiście nie. Wobec pracowników zatrudnionych w profesjonalnych firmach stawia się odpowiednie wymagania. Dlatego właśnie prace na wysokości na Śląsku, lub każdym innym województwie, warto zlecać profesjonalistom. Osoby pracujące w ten sposób przechodzą szkolenia wysokościowe, a ich stan zdrowia jest skontrolowany przez lekarza, tak by wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Firmy zajmujące się pracami na wysokościach mają również wysokiej jakości sprzęt z wyposażenie zabezpieczające. Dzięki temu prace wykonywane są sprawnie, a jednocześnie w sposób bezpieczny.
Najnowsze komentarze