Budowa garażu a finanse

Twoje auto stoi na dworze i obawiasz się, że ma to zły wpływ na jego stan techniczny? Może twój samochód to klasyk i nie chcesz, aby rdzewiał od warunków atmosferycznych. Może po prostu boisz się, że ktoś je ukradnie lub masz dwa samochody, a na twojej posesji znajduje się trochę wolnej przestrzeni? Czas na budowę garażu!

Garaż to nie jest skomplikowana budowla. Na dobrą sprawę można postawić go samemu, gdyż nie wymaga on fundamentów. Można zbudować go z dowolnych materiałów, czy to z pustaków, cegieł czy betonu. Nie wymaga ogrzewania, gdyż stosując odpowiednie materiały izolacyjne, można zagwarantować odpowiednią temperaturę powyżej zera stopni celsjusza. Podłoga może być wykonana ze zwykłej wylewki betonowej, odpornej na kruszenie i takiej, która wytrzyma obciążenie pojazdu. Nie trzeba też instalować okien ani drzwi, wystarczy brama wjazdowa. Do oświetlenia garażu możemy też użyć lamp na baterie lub zasilanych z domu, więc odpadają koszty instalacji elektrycznej. Jednak wiele ludzi stawia na w pełni wyposażone garaże. Mimo to, ich koszt nie powinien obciążyć naszego budżetu w znacznym stopniu.

Koszt budowy garażu

Na koszt budowy największy wpływ ma jego powierzchnia. Dla przykładu obliczę koszt budowy garażu o powierzchni 5, 5 metra na 3, 5 metra wykonanego z pustaka i ocieplonego styropianem o grubości 20 cm. Budowla będzie wysoka na 3 metry, podłoga będzie wykonana z wylewki, a dach płaski.

Standardowy bloczek z betonu komórkowego ma wymiary 12x24x59 cm i kosztuje około 6 złotych za sztukę. Czyli do realizacji projektu potrzebne będą materiały za kwotę 4800 złotych za 800 bloczków. Do tego trzeba doliczyć koszt bramy garażowej, której koszt wyniesie 2000 złotych. Koszt wylewki betonowej na posadzkę wyniesie 144 złote przy zakupie 18 worków po 8 złotych. Cena za dach, wraz z kantówkami i blachą, wyniesie 550 złotych. Do tego należy jeszcze wliczyć koszta zaprawy do bloczków oraz styropianu na kwotę 1600 złotych. W sumie cała budowa będzie kosztować nas 10.000 tysięcy złotych, zakładając dodatkowe koszta w postaci narzędzi potrzebnych do wykonania pracy. W przypadku gdy wynajmiemy firmę, która podejmie się wykonania budowy koszta wzrosną o 75%. Da nam to wtedy wydatek rzędu 17.500 tysiąca złotych. Dodatkowo, jeżeli chcemy garaż otynkować, zamontować w nim okna i instalację elektryczną, koszta mogą wzrosnąć do 23.000 tysięcy. Wszystko zależy od tego, ile jesteśmy w stanie wydać na taką budowę, ale warto, aby nasze samochody miały dobre warunki postojowe, a my spokój.

 

Author: dach-komplex.pl