Hodowla roślin bez chwastów

Chwastami określa się rośliny, które rosną tam, gdzie są niepożądane. Chwasty mogą być prawdziwym utrapieniem w niejednym ogrodzie i powodować różne problemy. Wielu rolników i ogrodników obawia się, że przez te uciążliwe rośliny mogą mieć znacznie mniejsze plony. Chwasty potrzebują tych samych składników odżywczych co warzywa, owoce i kwiaty, często w identycznych proporcjach. Tak samo korzystają z takich zasobów jak woda, słońce czy przestrzeń. Im bardziej zbliżone są wymagania dotyczące chwastów i upraw, tym bardziej będą konkurować o te zasoby.

Jak radzić sobie z chwastami w ogrodzie?

Chwasty, które agresywnie konkurują z roślinami uprawnymi, zmniejszają ich plony. Na szczęście sytuacja nie jest bez wyjścia, ponieważ na rynku można znaleźć przeróżne środki chwastobójcze, które pomogą w pozbyciu się niechcianych intruzów w ogrodzie. Można także podjąć działania już na etapie planowania i odchwaścić działkę zanim jeszcze rozpocznie się nasadzenia roślin. Dobrze jest przekopać cały ogród i szczególną uwagę poświęcić wszystkim korzeniom jakie się pojawią. Następnie należy zostawić ziemię na okres trzech tygodni. Po tym czasie trzeba ponownie przyjrzeć się wszystkim chwastom i je usunąć.

Ochrona roślin przed grzybami

Chwasty to nie jedyny problem z jakim zmagają się ogrodnicy i działkowcy. Choroby grzybowe roślin także stanowią poważny kłopot. Najczęściej rośliny ogrodowe chorują wtedy, kiedy nie mają zapewnionych odpowiednich warunków uprawy. Aby zapobiec różnego rodzaju infekcjom zaleca się środki grzybobójcze, jednak należy je stosować ostrożnie. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się środki ochrony bez chemii. Producenci doskonale odczytują potrzeby klientów i dostosowują swoją ofertę do wymagań. Sklep ogrodniczy sklepdaglezja.pl posiada w swoje ofercie szeroki wybór produktów dzięki, którym ogród będzie wolny od chwastów i grzybów.

Konsekwencje dla ogrodu

Chyba każdy, kto posiada ogród czy działkę chce, żeby było to miejsce zadbane, w którym przyjemnie się wypoczywa. Chwasty, grzyby i inne szkodniki mogą skutecznie zaprzepaścić marzenie o pięknym ogrodzie. Ale to nie wszystko, wiele odmian chwastów wyjaławia glebę do tego stopnia, że pozbywa jej niemal wszystkich składników odżywczych, do tego zabierają dostęp do światła kwiatom i krzewom, które nie mogą swobodnie rosnąć i się rozwijać. Nie można pozwolić na to, żeby chwasty rozpleniły się po działce, bo konsekwencje tego będą opłakane w skutkach. Należy jak najwcześniej zadbać o zieleń wokół siebie, a ogród z pewnością się odwdzięczy.

 

Kategoria: ekologia, środowisko

Author: dach-komplex.pl