5 cech dobrego geodety

Potrzeba wytyczenia granic działki, podziału gruntu otrzymanego w spadku, czy przygotowania wyrysów i map pod budowę domu wiąże się z koniecznością skorzystania z usług profesjonalnej firmy geodezyjnej. Takie firmy zatrudniają wykwalifikowanych geodetów, którzy z pewnością poradzą sobie z zadaniem, do którego zostali przydzieleni. A jak prywatny inwestor może sprawdzić, czy usługi geodezyjne, które zamówił, są świadczone na najwyższym poziomie? Oto 5 cech, którymi powinien cechować się dobry geodeta:

  1. Dobry geodeta to doświadczony geodeta. Wybierając firmę geodezyjną, warto poświęcić chwilę na przeczytanie zakładki “o nas” na stronie internetowej, by dowiedzieć się, jak długo utrzymuje się ona na rynku. Niektórzy geodeci pracują samodzielnie, prowadząc własne działalności, inne zaś w biurach zatrudniających ich wielu. Każda z tych opcji może być dobrym wyborem, pod warunkiem, że usługi geodetów poparte są wieloma latami działania w branży.
  2. Dobry geodeta posiada uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu. Sporządzenie dokumentów do celów projektowych i budowlanych musi być wykonane przez doświadczonego, ale przede wszystkim uprawnionego do tego celu geodetę. Aby dokumenty nabrały mocy prawnej, muszą być podbite pieczątką i podpisane przez przedstawiciela posiadającego odpowiednie uprawnienia.
  3. Zwykle nie będzie dostępny od ręki. Dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio rozłożyć plany budowy domu w czasie. Prawdziwy specjalista będzie miał wiele zleceń i raczej trudno będzie znaleźć kogoś wartego zaufania, kto wykona niezbędne pomiary i dokumentację od ręki.
  4. Geodeta powinien znać swój teren. Decydując się na budowę domu w odległej gminie lub w innym województwie, najlepiej zasięgnąć języka i zdecydować się na usługi specjalisty, który pracuje jak najbliżej danego terenu. Będzie on miał większe rozeznanie w gruntach, co usprawni przebieg prac.
  5. Dobry, nie znaczy tani. Prawdziwi fachowcy cenią się. Jeśli więc szukasz dobrego, ale taniego geodety, możesz mieć z tym prawdziwy problem. Dobrze jest wybierać spośród tych, którzy nie oferują najniższych cen na rynku

Kategoria: nieruchomości

Author: dach-komplex.pl