Garaż w bryle budynku czy wolnostojący
We współczesnym świecie posiadanie garażu jest istotną sprawą ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. By w pełni korzystać z zalet garażu większość z nas chce mieć go po prostu w domu. Niestety lokalizacja garażu w bryle budynku stwarza wiele problemów. Łatwiej jest dostawić później garaż wolno stojący ale takie rozwiązanie ma też swoje plusy i minusy.
W bryle budynku
Nie jest rzeczą prostą wkomponować w budynek pomieszczenie o wymiarach minimum 36 m², Najczęściej domy mają powierzchnię około 150 m², więc trzeba poświecić cześć przestrzeni mieszkalnej. Lub zastosować inne rozwiązania.
Pierwszym dzisiaj już prawię nie stosowanym jest budowa poniżej poziomu gruntu. Niestety z biegiem lat piwnica straciła swoje znaczenie. Mieszkańcy nie trzymają już w niej swoich zapasów na zimę, itd. Ponadto właściciele takiej konstrukcji borykają się z problemem wilgoci i podtopień. Dodatkowo przy maksymalnym koncie 20% spadku rampy jej długość wynoci10 metrów. Co strasznie zaburza przestrzeń wokół domu. Dlatego zdecydowanie odchodzi się od tego rozwiązania.
Inny pośrednim rozwiązaniem jest garaż na poziomie 1, 5 m poniżej poziomu gruntu. Pomysł powstał gdyż wiele domów stało blisko ulicy i rampa musiał być skrócona do minimum. Dodatkowo łatwiej jest ochronić się przed zalaniem. Do minusów należy konieczność poruszania się po schodach za każdym razem gdy chcemy się dostać do garażu.
Najpopularniejszy jest styl budowania na poziomie domu. Poza wyżej wymienionymi atutami sami deweloperzy oferują gotowe projekty, co znacznie obniża koszty całego przedsięwzięcia.
Garaż wolno stojący
Według ustawy o prawie budowlanym z 1994 roku na budowę garażu wolnostojącego trzeba było uzyskać oddzielne pozwolenie. W 2015 roku prawo się zmieniło i wystarczy złożyć zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Przy czym garażu nie powinna przekraczać 35 m2 – powyżej tej wielkości musimy już uzyskać pozwolenie. Według nowych przepisów, garaż powinien być ulokowany co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien ani drzwi, lub co najmniej 4 m – jeżeli jest zwrócony ku granicy ścianą z otworem drzwiowym lub okiennym.
Sam garaż możemy zamówić już gotowy i umieścić na wygranym miejscu. Możemy też sami zbudować konstrukcję z odpowiednich materiałów. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję mamy duże pole do popisu. Możemy budować z drewna, pustaków, cegieł. Bez konieczności zmieniania projektu sami możemy ocieplić styropianem lub dobudować schowki na narzędzia.
Trzeba tylko pamiętać by spełnić odpowiednie wymogi i nie zapomnieć o podłączeniu do odpowiednich instalacji które w przypadku przy domowego garażu nie stanowią większego problemu.
Najnowsze komentarze