Gdy słyszymy słowo “wentylator”, najczęściej do głowy przychodzi nam typowy wentylator stojący przeznaczony do chłodzenia pomieszczeń latem. Osoby budujące domy postrzegają ten termin jednak znacznie szerzej, także jako urządzenia montowane na dachach i w kominach, odgrywające kluczową rolę w rozprowadzeniu powietrza w systemie. Przy wyborze wentylatora tego typu zwraca się uwagę na zupełnie inne aspekty niż podczas zakupu wentylatorów biurowych czy domowych. Poniżej przybliżamy nieco ten temat.
1. Czym wyróżnia się wentylator dachowy?
2. Jak wybierać wentylatory?
3. Różne potrzeby – różne produkty
Podobnie jak proste urządzenia stojące, także i wentylator dachowy występuje w kilku wariantach produktowych. Poniżej wyjaśniamy w skrócie, czym kierować się podczas zakupu.
Czym wyróżnia się wentylator dachowy?
Sama zasada działania wentylatorów dachowych jest bardzo podobna jak w przypadku mniejszych urządzeń, doskonale znanych nam z biur czy pomieszczeń mieszkalnych. Różnica polega na tym, że stanowią one integralną część systemów wentylacyjnych, w związku z czym charakteryzują się wyższą wydajnością, dostosowaną do dużych przestrzeni. Wentylatory dachowe wykorzystuje się w układach wentylacji jako element części wywiewnej. Czasami również czyste powietrze może być nawiewane tą drogą. Spotyka się także układy wielu wentylatorów i wyciągów indywidualnie z każdego pomieszczenia.
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wentylatory różnią się budową. W prawie każdym przypadku mamy jednak do czynienia z osłoniętym modułem wentylatora, zabezpieczonym przed większymi elementami mogącymi zakłócić jego pracę. W praktyce przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, co niewidoczne, czyli parametry urządzeń.
Jak wybierać wentylatory?
Różne potrzeby – różne produkty
Ze względu na budowę wentylatory można podzielić na trzy główne typy: osiowe, promieniowe oraz mieszane.
Wentylatory osiowe służą głównie do przemieszczania powietrza przy niskim ciśnieniu, co sprawia, że są idealne do krótkich przewodów wentylacyjnych (maksymalnie do 3 metrów) lub jako elementy montowane na ścianach. Z kolei wentylatory promieniowe są przeznaczone do transportu powietrza w warunkach dużego oporu przepływu, jak na przykład w długich kanałach wentylacyjnych. Trzecim rodzajem są wentylatory mieszane, które znajdują zastosowanie w przewodach wentylacyjnych o średniej długości przy umiarkowanym oporze przepływu.
Wentylatory można podzielić również na podstawie kierunku wyrzutu powietrza. Wentylatory z wyrzutem poziomym są stosowane tam, gdzie usuwane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, a istnieje niskie ryzyko jego mieszania się z powietrzem świeżym doprowadzanym do budynku. Wentylatory oddymiające stanowią wyjątek w tej kategorii, posiadając specjalną konstrukcję i odpowiednio zaplanowane umiejscowienie na dachu. Przy stosowaniu wentylatorów dachowych o wyrzucie pionowym należy uwzględnić, że powietrze z takiego wentylatora jest kierowane na kilka metrów w górę i może być przenoszone przez wiatr w okolice okien lub miejsc czerpania powietrza, dlatego istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami instalacji.
Najnowsze komentarze