W życiu prawie każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi zadać sobie pytanie: mieszkanie na wynajem czy na własność? Własne mieszkanie daje możliwość wprowadzania wszystkich wymarzonych zmian. Z drugiej strony jednak często wiąże się z kredytem, który może przysparzać wiele problemów. Jaką decyzję więc podjąć – kupić czy wynająć? W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy wady i zalety obu rozwiązań.
Kupno mieszkania na własność
Na ogół panuje przeświadczenie, że lepiej mieć swoje własne lokum, nawet w sytuacji, gdy na jego zakup trzeba wziąć kredyt. Ten pogląd bez dwóch zdań jest szkodliwy, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić, że kupno mieszkania jest zawsze lepszą opcją od wynajmu. Wszystko zależy między innymi od sytuacji zawodowej finansowej a czasami także osobistej konkretnej osoby i od masy innych czynników.
Nie da się ukryć, własny lokal ma wiele plusów, przede wszystkim:
-
To świetna lokata kapitału, zabezpieczenie go przed inflacją
-
W każdej chwili można lokal wynająć i zarabiać pasywnie
-
Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji
Słowem, które towarzyszy każdej osobie z własnym lokalem jest „niezależność”. Mieszkanie można urządzić w pełni po swojemu bez pytania się kogoś o zgodę. Pieniądze, które są poświęcone mieszkaniu, są zainwestowane w coś swojego na lata. Być może fakt, że to własny lokal sprawi, że będzie się bardziej doceniało „swoje 4 ściany”.
Wady mieszkania na własność
Niestety, jak to przeważnie bywa, oprócz zalet są jeszcze wady. Już na początku inwestycji trzeba być świadomym tego, jak kupno mieszkania na własność „odchudzi” portfel. Niejednokrotnie to największy wydatek w życiu człowieka.
Oprócz pieniędzy na lokal trzeba mieć również pieniądze na jego wyposażenie. Wykończenie, meble i gadżety często kosztują niemało. Posiadając własne mieszkanie, trzeba pamiętać o regularnym spłacaniu czynszu, a mając kredyt również i o jego spłacaniu.
Rzadko zwraca się uwagę na czas, który trzeba poświęcić na realizację inwestycji. Znalezienie lokalu, spełnienie wszystkich formalności i ewentualne sprawy związane z remontem i umeblowaniem mogą trwać nawet kilka miesięcy. Decydując się na kupno mieszkania na własność, trzeba mieć to na uwadze.
Wynajem mieszkania
Nie dysponując dużym kapitałem, wynajem mieszkania często pozostaje jedyną opcją. Są sytuacje jednak, w który to wynajem zyskuje przewagę nad własnym mieszkaniem i to nie tylko w kwestii pieniężnej. Co ciekawe może się okazać, że w ramach wynajmu będzie można sobie pozwolić na większy komfort życia i mieszkanie w większym mieszkaniu niż w przypadku własności.
Najem mieszkania jest znacznie elastyczniejszą opcją niż zakup własnej nieruchomości. W tym przypadku nie trzeba mieć zdolności kredytowej, a właściciela mieszkania na wynajem nie powinny obchodzić zarobki i ogólna sytuacja finansowa wynajmującego. Co więcej, w każdej chwili można zmienić decyzję i np. w przypadku konfliktu z właścicielem na sprawiedliwych warunkach opuścić mieszkanie.
W przypadku wynajęcia mieszkania nie trzeba martwić się o umeblowanie i ewentualne problemy z elektroniką obecną w mieszkaniu. Za zepsutą lodówkę czy też problemy z ogrzewaniem odpowiada właściciel i to w jego interesie leży jak najszybsze rozwiązanie problemu.
Szukanie mieszkania pod wynajem w dzisiejszych czasach nie jest problemem. W dobie internetu wystarczy tak naprawdę kilka godzin, żeby znaleźć idealne mieszkanie. Same formalności związane z wynajęciem również nie powinny długo zająć.
Jakie są wady najmu?
Prawdopodobnie największą wadą wynajmu mieszkania jest pełna zależność od właściciela. To on decyduje o „być albo nie być” wynajmującego. Nie tylko może narzucać warunki takie jak np. brak zwierząt, ale również w każdej chwili może wypowiedzieć umowę najmu.
Warto też rozważyć czy najem się opłaca. Co miesiąc płaci się często obcej osobie pewną sumę pieniędzy za lokal, który nigdy nie będzie Twój. W dłuższej perspektywie suma tych wpłat może być tak duża, że wystarczyłaby na zakup własnego mieszkania.
Tekst: Mikołaj Kmak portal budowlany budnews.pl
Najnowsze komentarze