Płytki wymienne do frezów i głowic składanych

Płytki frezarskie przeznaczone są do narzędzi frezarskich składanych. Wykonane są one z węglików spiekanych posiadający dużą twardość, odporność na ścieranie jak i tolerancję na wysokie temperatury. Dzięki tym cechą, płytki skrawające staja sie idealnym materiałem skrawającym, z którego produkuje końcówki ostrzy narzędzi takich jak: frezy składane oraz pogłębiacze, głowice jak i również narzędzia nomolityczne oraz frezy z węglików spiekanych czyli frezy widiowe.

Płytki frezarskie do głowic i frezów na płytki wymienne

Płytki frezarskie do frezów składanych często nazywane są wieloostrzowymi, gdyż maja one wiele ostrzy tnących, minimum jedną a częściej lecz jednak częściej występują w wersji dwu ostrzowej, większa ilość ostrzy sprzyja ekonomii pracy. Płytki frezarskie składane stosowane są w narzędziach składanych, w których budowie znajduje się na nie gniazdo. Zasadą narzędzi frezarskich jest obracanie się freza wokół własnej osi, gdy materiał zostaje w bezruchu. I zaliczamy to nich: głowice frezarskie, pogłębiacze składane, frezy tarczowe składane, frezy składane.

Płytki skrawające występują w oznaczeniu ISO, produkowane są one przez producentów węglika spiekanego, bądź gdy producent projektował płytkę na wymagane wymiary jak i kształtów. Najlepszym wyborem są płytki frezarskie standardowe, wtedy obróbka wymaga mniejszych kosztów.

płytka frezarska APKT 1003

Najbardziej popularnymi płytkami są płytki frezarskie stosowane do planowania – do frezowania płaszczyzn oraz wyrównywania. Płytki trójkątne tak jak np TPKN 1603 PPR. TPKN 2204PPR, gładkie posiadające trzy krawędzie tnące. Otrzymamy je prawe PPR lub lewe PPL bądź prawej jak i lewej PPN. Model tych płytek stosowany jest do głowic frezarskich 220.17. Do płytek przeznaczonych do planowania zaliczamy także płytki kształtu kwadratowego takie jak SPKN 1203 lub SPKN 1504 EDR posiadające cztery krawędzie tnące.Gatunki te występuj w wersji nie pokrywanej szarej jak SM25T firmy Baildonit oraz pokrywane kolorem złotym N250, które stosowane są do pracy w trudnych warunkach w stali i stali nierdzewnej. Nowsze płytki posiadające łamacz wióra są to płytki APKT jednostronne posiadające dwie krawędzie tnące i możemy je otrzymać w dwóch rozmiarach i stosuje się ich do frezowania: kieszeni płaszczyzn jak i frezowania profilowego, rozfrezowania otworów itp. Stosuje się ich do wszystkich frezów składanych o średnicy fi 12mm, fi 20 mm aż do fi 40 mm.

płytka TNMG 160408 tokarska

Głowice frezarskie czym są i czym się różnią od frezów palcowych składanych

Głowice frezarskie to narzędzia nasadzane, stosowane są głównie do obróbki zgrubnej i rzadziej do obróbki średnio dokładnej. Do wykonywania pracy potrzebują one ostrzy skrawających, którymi są płytki wieloostrzowe. Aby odpowiednio dobrać płytki należy wiedzieć jaką posiadamy głowice, prawo czy lewo skrętną, gdyż płytki dobieramy o analogicznym skręcie do niej. Jeśli mamy głowice frezarską prawoskrętną, dobieramy płytki lewo tnące, które mają w swoim oznaczeniu literę R tak jak np.: PPR, PDSR i PDTR. Istotne jest dobranie odpowiedniego kontu, który jest wymagany – pod jakim kontem będzie frezowany materiał. Następnie jest dobór odpowiedniego trzpienia. Należy dokładnie sprawdzić jaki głowica posiada otwór, a następnie wielkość wejścia do posiadanej maszyny. Głowica frezarska posiada pięć bardzo ważnych wymiarów: średnica głowica, ilość ostrzy, średnica otworu mocującego, wysokość całkowita głowicy oraz maksymalna głębokość skrawania. Największym producentem jest firma Dolfamex z Zielonej góry z polskim kapitałem jak i również firma Pafana pochodząca z Pabianic, producenci posiadają narzędzia o wysokiej jakości.

Artykuł opracowany przez zespół Artykuły Techniczne

 

Author: dach-komplex.pl