Pokrycie dachu to jedna z najistotniejszych pozycji podczas budowy domu. Różnią się one nie tylko sposobem wykonania czy parametrami i właściwościami, ale także ceną. Jedną z metod pokrycia dachu mogą być te, wyprodukowane za pomocą tworzyw sztucznych, dodatkowo wzmacnianych szkłem o różnych konstrukcjach. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale również efektywne, ponieważ zapobiega emisji różnych, lotnych substancji zapachowych, które mogą być wysoce uciążliwe dla środowiska.
Do budowy tego typu pokryć dachowych stosowany jest laminat poliestrowo-szklany, który ma zdecydowaną przewagę nad podobnymi konstrukcjami wykonanymi ze stali lub z betonu. Ma to związek ze szczególną cechą tego typu laminatów, którą jest anizotropowość mechaniczna. Co kryje się pod tym pojęciem? Spieszymy z odpowiedzią.
W dużym skrócie anizotropowość mechaniczna oznacza, że sztywność i wytrzymałość laminatu zależne są od kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych i ich uformowania. Ważną zaletą takich pokryć jest odporność na promieniowanie UV, a także niskie i wysokie temperatury. Mało tego, pokrycia dachowe wykonane z laminatów są na ogół lżejsze i wytrzymalsze od większości konstrukcji z materiałów jednorodnych. Warto również zaznaczyć, że mniejsza waga często wiąże się również z mniejszymi kosztami inwestycji, a brak potrzeby konserwacji oznacza niższe koszty eksploatacji.
W zależności od konstrukcji naszego domu, zastosowane mogą być odmienne pokrycia dachowe:
· Konstrukcja kopułowa – kopuła samonośna, która podparta jest jedynie na niezależnym pierścieniu koronowym i zewnętrznej koronie zbiornika. Przykrycie stosowane jest do hermetyzacji okrągłych zbiorników.
· Konstrukcja płaska – najczęściej stosowana jest przy mniejszych zbiornikach. Wykonana jest z płyt typu „sandwich”, które wypełniane są pianką poliuretanową, będąca nie tylko materiałem termoizolacyjnym, ale również stanowiącą izolację akustyczną.
· Konstrukcja korytkowo-zbieżna – stosowana przy zbiornikach okrągłych, które w swoim w centralnym punkcie posiadają podparcie dla przykrycia dachowego. Na pokrycie składają się powtarzalne elementy korytkowo-zbieżne, wyprodukowane z laminatu poliestrowo-szklanego.
· Konstrukcja korytkowo-prostokątna – w tym przypadku pokrycie wykonane jest z laminatu poliestrowo-szklanego o cechach dostosowanych do konstrukcji samonośnych, a także środowiska, w którym będzie eksploatowane. Pokrycie składa się z powtarzalnych elementów korytkowo-prostokątnych, w kształcie koryta. Takie rozwiązanie może być również stosowane do zbiorników. I to bez względu na zgromadzone w nim medium!
Więcej informacji na stronie marplast-grp.pl
Najnowsze komentarze