Instrukcja montażu narożnika rynnowego. Krok po kroku

Wbrew temu, co może wydać się osobom, które nigdy wcześniej nie podejmowały się jakichkolwiek prac renowacyjnych czy też naprawczych, montaż narożnika rynnowego mającego zapewnić prawidłowe i skuteczne odprowadzanie wody, nadmiaru topniejącego śniegu oraz zanieczyszczeń z dachu nie jest zadaniem tak prostym jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. To właśnie dla osób mających problem z wykonaniem tego zadania powstał ten oto krótki przewodnik, w ramach którego poinformujemy jak krok po kroku zainstalować tenże element. Zapraszamy do lektury!

Montaż rozpocząć należy od podniesienia do pionu listków montażowych haków. Pozwoli to na ich prawidłowe usytuowanie oraz zapobiegnięcie zjawisku zaburzonego przepływu na skutek niewłaściwego kąta nachylenia elementów systemu rynnowego. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie nacięć na kapinosach rynien. Warto także zadbać o odpowiednie uszczelnienie miejsc, w których dokonano nacięć, tak aby przeciekająca przez nie woda nie zalewała elewacji, co mogłoby z kolei prowadzić do jej zawilgacania oraz wykształcania się grzybów i pleśni. Kolejnym krokiem jest umieszczenie narożnika pomiędzy dwoma rynnami i zagięcie kapinosów w taki sposób, aby podtrzymywały one nadmieniony element. Aby mieć całkowitą pewność, iż nawet w przypadku wystąpienia ulewnych opadów deszczu, o które w naszym klimacie nietrudno, nie dojdzie do przeciekania lub też zatykania się systemu rynnowego, powinniśmy zakończyć pracę dodatkowym uszczelnieniem narożnika – można tego dokonać przy wykorzystaniu kleju uszczelniającego.

Połączenie takie, jeżeli tylko będzie ono odpowiednio konserwowane, powinno służyć nam przez wiele długich lat bez najmniejszych problemów. Aby jednak mieć pewność, że dokładnie taka sytuacja będzie miała miejsce, warto co jakiś czas sprawdzić, czy w narożniku nie zbiera się nadmiar liści lub innych zanieczyszczeń oraz czy on sam nie przekrzywił się pod nietypowym kątem, co z kolei mogłoby się negatywnie przekładać na jego ogólną wydajność. Niekiedy także może wystąpić konieczność poprawy ułożenia kapinosów, jednakże nie są to wyzwania, z którymi nie poradziłby sobie choćby niedzielny majsterkowicz dysponujący podstawowym sprzętem. Na zakończenie pragniemy poinformować, że aby mieć stuprocentową gwarancję, iż zamocowany narożnik rynnowy wytrzyma nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne, warto go nabyć od zaufanego producenta mogącego pochwalić się doskonałą wręcz renomą na rynku oraz wytwarzającego swoje wyroby wyłącznie z najlepszych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne jak i na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak pokazuje doświadczenie, jeżeli chodzi o systemy rynnowe kwadratowe, czy półokragłe – nie powinno być mowy o oszczędnościach. Kilkadziesiąt lub kilkaset złotych zaoszczędzonych przy zakupie może się nam bowiem następnie odbić czkawką w ujęciu długoterminowym, prowadząc do konieczności przeprowadzania prac renowacyjnych, które to kosztować nas będą znacznie więcej, a których to z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć!

Author: dach-komplex.pl