Osiedla przyszłości

Dziś firmy deweloperskie budując nowe osiedla planują ich funkcjonalność pod każdym kątem. Oznacza to projektowanie w taki sposób, aby na terenie planowanej inwestycji znalazły się nie tylko lokale przeznaczone na apartamenty, ale też lokale użytkowe na sklepy, pralnie i inne obiekty, które podwyższają standard życia w takim osiedlu. Jednak coraz częściej planuje się także samowystarczalność energetyczną inwestycji. Najczęściej poprzez instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków co pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Takie panele pokrywają w całości zapotrzebowanie na energię części wspólnych osiedla, takich jak klatki schodowe, oświetlenie garaży podziemnych i zasilanie latarni na terenie osiedla. Sama budowa apartamentów również planowana jest pod kątem izolacji akustycznej. Oznacza to, że przy wyznaczaniu lokali pod przyszłe domy bierze się pod uwagę to czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdują się lokale użytkowe, które będą źródłem hałasu.

Dodatkowo, apartamenty mają dostęp do takich udogodnień jak miejsce postojowe w garażu podziemnym, komórka lokatorska czyli piwnica lub schowek oraz dostęp do części wspólnych takich jak suszarnia czy basen podziemny. Ponad to, inwestycje planuje się również w taki sposób, aby były możliwie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Mowa tu o projektowaniu wind do których zmieszczą się nosze oraz budowie podjazdów dla wózków oraz rezygnowaniu z instalowania progów w drzwiach wejściowych do budynków.

Projektowanie krajobrazu

Tereny leżące wokół planowanych osiedli mają nie mniejsze znaczenie dla wartości całej inwestycji co samo zaprojektowanie budynków i ich wartość estetyczna. Nikt nie chce mieszkać w pięknym, nowym budynku wokół którego wszystko jest wybetonowane lub zniszczone. Coraz częściej krajobraz jest stawiany na równi co samo użytkowe zaplanowanie budynków. Często buduje się place zabaw dla dzieci, sadzi nowe drzewa, planuje tereny zielone oraz wygodny układ ścieżek dla pieszych. Rezygnuje się z budowania pustych, wybrukowanych placów. To za sprawą tego, iż taki krajobraz jest nieatrakcyjny dla potencjalnych nabywców.

Te wszystkie czynniki znacie wpływają na podniesienie zainteresowania projektowaną inwestycją oraz na wartość, jaką będą miały sprzedawane apartamenty. Duża ilość zieleni oraz użytkowy rozkład osiedla i infrastruktury woków budynków mają znaczący wpływ na to jak szybko wyprzedają się wszystkie dostępne lokale na terenie inwestycji.

 

Author: dach-komplex.pl