Shih Tzu – pies mieszkaniowy

Shih Tzu na kanapie

Zdaniem wielu, mieszkanie nie jest odpowiednim miejscem dla psów. Pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym zwierzęta męczą się, nie mogąc wyładować swoich pokładów energii. Każdego psa należy wyprowadzać, jednak nie wszystkim potrzebna jest taka sama dawka ruchu. Dla osób nie posiadających dostępu do ogrodu, nie mających czasu lub siły na długie, aktywnie spędzone spacery, polecane są tzw. psy kanapowe. Do tego typu ras należy m. in. Shih Tzu.

Charakter

Dla domatorów oraz osób mieszkających na niewielkiej powierzchni, charakter Shih Tzu może okazać się ich największą zaletą. Te pogodne pieski z łatwością dostosują się do trybu życia właściciela. Nie są zbyt ruchliwe, potrzebują za to dużo snu, który najczęściej zajmuje im czas nieobecności właściciela. Spokojne i ułożone, doceniają pieszczoty, a także wspólne wylegiwanie się na kanapie przed telewizorem. Nie są skłonne do niszczenia rzeczy. Zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Ze względu na to, są one rasą polecaną dla rodzin z dziećmi i osób zapracowanych. Wielu właścicieli chwali sobie omawianą rasę ze względu na radosne usposobienie. Inną znaną cechą Shih Tzu jest ich upór. Pieski te słyną z niezależności i do wielu zachowań nie dadzą przekonać się po złości. Warto pamiętać, iż każdy pies jest inny, nie musi przejawiać wszystkich omawianych cech.

Wygląd

Shih Tzu nie bez powodu uznawane są za psy ozdobne. Ich prosta lub lekko falista, miękka, jedwabista, najczęściej długa sierść podbija serca licznych miłośników zwierząt. Jest to rasa niewielka, mieszcząca się w granicach 28-30 cm, której waga waha się między 4 a 8 kg. Umaszczenie może być białe, czarne, łaciate lub trójkolorowe.

Pielęgnacja

Niezwykła uroda Shih Tzu wiąże się jednak także z niedogodnościami. Zdaniem wielu, największą wadą omawianej rasy jest czas i wysiłek, który przeznaczyć należy na pielęgnację. Shih Tzu mają najczęściej długą sierść, którą codziennie czesać należy odpowiednią szczotką, raz na czas zaleca się także używanie grzebienia. Jeśli utrzymujemy u pieska długą sierść, warto wiązać mu kucyka – znak rozpoznawczy omawianej rasy. Powstrzymuje to włosy przed dostawaniem się do oczu zwierzęcia i podrażnianiem ich. Konieczne jest także wycinanie włosków z uszu i przemywanie oczu przegotowaną wodą. Ze względu na skłonność do alergii, Shih Tzu wymaga częstych kąpieli. Dobrym pomysłem może okazać się również mycie zwierzęciu zębów odpowiednią dla psów pastą.

Author: dach-komplex.pl