Co należy wiedzieć, przed budową domu.

W 2017 roku weszły nowe przepisy prawa budowlanego. Aktualne prawo budowlane poszerza zakres inwestycji, które możemy zrealizować, bez uzyskania pozwolenia budowlanego.

Ustawa Prawa Budowlanego, to określenie formalności, które trzeba spełnić przed rozpoczęciem budowy. Jednym z najważniejszych, jest uzyskanie prawa do budowy. W Starostwie lub urzędzie miasta należy zgłosić budowę, urząd ma jednak 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli takowa decyzja nie zapadnie, jest to tzn. zgoda milcząca. Wtedy można rozpoczynać budowę. Kiedy Urząd może zgłosić sprzeciw? Kiedy planowana budowa narusza prawa zagospodarowania przestrzennego lub narusza prawa o warunkach zabudowy.
Do budowy dołącza się również cztery egzemplarze projektu, wszystkie uzgodnienia oraz informację o oddziaływaniu budynku na obszarze budowy. Warto dodać, że pozwolenie i zgłoszenie budowy jest ważne trzy lata, po upływie tego czasu należy ubiegać się o ponowne przedłużenie prawa do budowy i pozwolenia. Tak mówią obecne przepisy i prawo budowlane.

Teraz to już z górki? To zależy.

Mogłoby się wydawać, że najgorsza część, czyli ta biurokratyczna, jest już za nami. Tak, biurokracja jest już w zasadzie za nami, ale zaczyna się etap, który także nie jest prosty – budowa.
Jak mawia staropolskie przysłowie,,przezorny, zawsze ubezpieczony’’, dlatego świetnym pomysłem będzie uzbieranie większej kwoty niż ta przewidywana w projekcie. Zazwyczaj już na samym początku wyskakują coraz to nowe,,niespodzianki’’ i żeby nie mieć noża na gardle, lepiej posiadać zabezpieczenie, które uchroni nasze nerwy oraz zapewni budowie odpowiednią ciągłość. Dzięki temu, jest dość duża pewność, że budowa zostanie ukończona w terminie i nie odwlecze się o czas nieokreślony.
Ważnym jest także postawienie na odpowiednich fachowców. Co z tego, że przysłowiowy Pan Mietek z ekipą wezmą mniej pieniędzy za budowę, jeśli będą się ociągać, nie przestrzegać przepisów BHP i tak dalej?
W kwestii tak ważnej jak budowa domu, warto jest postawić na profesjonalistów, którzy owszem, na pewno będą drożsi, ale za to budowa będzie przebiegała w bardziej uporządkowany i rygorystyczny sposób. Bo zawodowi budowlańcy nie mają czasu na picie w pracy, bo dla nich czas, to pieniądz. Dlatego warto zainwestować w profesjonalistów. Budowa domu pochłania ogromne ilości materiałów, a co za tym idzie pieniędzy. Profesjonaliści na pewno o wiele rzadziej będą się mylić, a dzięki temu na pewno zaoszczędzimy na materiałach.

 

Author: dach-komplex.pl