Do czego służą ławy kominiarskie?

Wyposażenie dachu w ławy kominiarskie umożliwia bezpieczne prowadzenie różnych prac na jego powierzchni. Te elementy komunikacji dachowej często okazują się niezbędne, a niekiedy są wręcz wymagane. W żaden sposób nie wpływają one na estetykę pokrycia, dlatego nawet się nie wahaj i zdecyduj się na ich montaż. Czytając poniższy tekst, dowiesz się, na czym polega działanie ław kominiarskich, a także jak wyglądają i po co są stosowane.

Ławy kominiarskie to wysokiej jakości konstrukcje mocowane na dachu. Są one dość szerokie, a do ich produkcji zazwyczaj wykorzystuje się stal lub aluminium charakteryzujące się chropowatą powierzchnią. Dzięki temu zwiększa się przyczepność i tym samym bezpieczeństwo poruszania się po dachu. Właśnie w tym celu montowane są ławy kominiarskie, o czym więcej mówi pracownik sklepu ONROOF z akcesoriami dachowymi: Ławy kominiarskie to część komunikacji dachowej. Takie elementy umożliwiają poziome przemieszczanie się po dachu z zachowaniem bezpieczeństwa. Zazwyczaj montowane są ze wspornikiem, kołyską oraz łącznikiem.

Jakie ławy kominiarskie wybrać?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ażurowe ławy kominiarskie, ponieważ uniemożliwiają one gromadzenie się śniegu, a także tworzenie się oblodzeń. Wyposażone w antypoślizgową powierzchnię zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają na swobodne poruszanie się po pokryciu dachowym. Te elementy są z reguły dość szerokie, natomiast ich długość powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Podczas rozmieszczania ław kominiarskich weź pod uwagę odległość od ważnych punktów na dachu, m.in. komina czy anteny. Jest to bardzo ważne, by zapewnić sobie łatwy i bezpieczny dostęp do tych miejsc w razie konieczności ich sprawdzenia lub naprawy.

Sposób montażu ław kominiarskich

Montaż ław kominiarskich jest dość prosty, ale warto o nim pomyśleć już na etapie budowy obiektu. Elementy mocuje się do łat lub niekiedy do sztywnego poszycia na krokwi. Rodzaj dobieranych wsporników powinien zależeć przede wszystkim od pokrycia dachowego. Warto odpowiednio wcześnie zastanowić się nad komunikacją dachową, aby możliwe było stworzenie bezpiecznego i wygodnego systemu. Podczas wyboru poszczególnych elementów zwracaj uwagę na wysoką jakość zastosowanych do ich produkcji materiałów. Pozwoli to zwiększyć czas ich użytkowania, a tym samym wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo osób, które będą chodziły po dachu.

Author: dach-komplex.pl