Płyty z tworzyw sztucznych nie są już postrzegane jako coś gorszej jakości, ale jako uniwersalny materiał wykończeniowy. Ogromną popularnością cieszy się PCV, które napotkasz dosłownie wszędzie – od budownictwa po przedmioty codziennego użytku. Z PCV korzysta szeroko branża reklamowa, gdzie niemal każda wykonana z PCV płyta może zamienić się w reklamowy baner. Dziś przyjrzymy się bliżej jednemu z rodzajów polichlorku winylu – PCV spienionemu.
Jak produkuje się PCV spienione i czym wykonana z PCV spienionego płyta się charakteryzuje?
Polichlorek winylu (w skrócie PCW, PVC lub popularnie, ale nie do końca poprawnie stosowany skrót PCV) to jeden z najdłużej znanych materiałów syntetycznych produkowanych przemysłowo. Pierwsze odkrycia, które przyczyniły się do rozpowszechnienia PCV, dokonano już w 1835 roku, choć wtedy miał on postać białego proszku. Z czasem otrzymano plastyfikowany polichlorek winylu, z którego zaczęły powstawać materiały w wygodnej formie płyt. Jednym z rodzajów płyt PCV są te wykonane z PCV spienionego. Wytwarza się je z zastosowaniem techniki swobodnego spieniania. W efekcie otrzymujemy tworzywo o zamkniętych komórkach i regularnej strukturze wewnętrznej. Płyty są sztywne, ale przy tym lekkie i łatwo podające się obróbce. Niski poziom absorpcji wody i niewrażliwość na działanie promieni słonecznych czyni natomiast z takich płyt dobry materiał na ekspozycje zewnętrzne.
PCV spienione – praktyczne zastosowanie płyt z pcv
Wykonane z PCV spienionego płyty można nabyć w wersji przezroczystej lub kolorowej. Możliwe do uzyskania są nawet najbardziej intensywne odcienie. W branży reklamowej bardzo często sięga się po PCV spienione, ponieważ dobra odporność na warunki atmosferyczne przydaje się przy reklamie outdoorowej. Zrobiona z PCV płyta może służyć do wykonania szyldów, tablic informacyjnych, dekoracji witryn czy plansz. Można również spotkać elementy targowisk handlowych z tego materiału. Oczywiście zastosowanie płyt z PCV spienionego znacznie wykracza poza typową branżę reklamową. Na przykład w budownictwie wykorzystuje się je do tworzenia ścianek działowych, wypełnienia stolarki drzwiowej i okiennej lub do wykonania sufitów podwieszanych. Elementy z PCV spienionego odnajdziemy również w meblach lub obudowach maszyn. Warto więc przyjrzeć się temu materiałowi bliżej i rozważyć wykorzystanie go na jeden z przedstawionych powyżej sposobów. PCV spienione z pewnością usatysfakcjonuje każdego, komu zależy na sprawdzonych, jakościowych rozwiązaniach nie tylko w ramach szeroko rozumianej reklamy.
Najnowsze komentarze