Na jakiej wysokości blat kuchenny? Porady

Blat to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Powinien być dobrze dobrany pod względem wytrzymałości, estetyki oraz oczywiście wymiarów. Należy go również zamontować na odpowiedniej wysokości. Wiele osób zapomina, że to niezwykle istotna kwestia. Jak wysoko powinien być zamontowany blat kuchenny?

Dlaczego wysokość blatu kuchennego jest tak istotna?

Warto wiedzieć, że zarówno zbyt nisko, jak i za wysoko umieszczony blat kuchenny będzie przeszkadzał podczas pracy. Jeżeli ręce przez cały czas trzeba trzymać w górze, bardzo szybko się męczą. Dlatego właśnie nie należy umieszczać blatu zbyt wysoko. Jeżeli ten będzie natomiast zbyt nisko, niewygodna pozycja będzie odczuwalna w szyi oraz kręgosłupie.

Korzystanie ze źle umieszczonego blatu kuchennego jest po prostu niewygodne – szczególnie gdy spędzamy w kuchni długie godziny. Dobór odpowiedniej wysokości blatu ma tak naprawdę ogromne znaczenie. Wpływa on na komfort korzystania z kuchni. Oczywiście różnica jest niemal nieodczuwalna, kiedy na przykład samodzielnie robimy jedynie szybkie śniadanie czy przekąskę. Przy dłuższym gotowaniu źle dobrany blat może nawet sprawiać ból w rękach lub kręgosłupie.

Jaka jest prawidłowa wysokość blatu kuchennego?

Wysokość blatu kuchennego jest dość umowna i standardowo wynosi około 85 cm. Dlatego właśnie większość szafek ma określone wymiary – 80 do 82 cm. Te wartości są przystosowane dla osób o średnim wzroście. W przypadku niższego wzrostu może pojawiać się problem, jeżeli blat będzie za wysoki. Dla wysokich osób również taka kuchnia nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie ma jednej prawidłowej wysokości blatu kuchennego. Warto dopasować ją do siebie. Najlepiej wybrać standardową wysokość na początek i wprowadzać zmiany. Można to zrobić, zakładając grubszy blat czy skracając cokoliki. Najczęściej nawet różnica kilku centymetrów sprawia, że korzystanie z kuchni jest o wiele przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Jeżeli wykorzystujemy również krzesła do blatu, należy dopasować jego wysokość do nich. Wtedy powierzchnia powinna znajdować się około 25 do 30 cm nad siedziskiem. Oznacza to pewne niestandardowe konfiguracje. Na przykład krzesła barowe mogą być bardzo wysokie, kiedy standardowe propozycje oznaczają dość standardową wysokość blatu kuchennego.

Podsumowując, prawidłowa wysokość blatu kuchennego zależy od indywidualnych preferencji użytkowników, wzrostu oraz rodzaju materiału. Dostosowanie wysokości blatu do ergonomii pozwoli na wygodne i komfortowe korzystanie z kuchni.

Źródło: https://www.e-stone.pl/

Author: dach-komplex.pl