Jaką kwotą trzeba dysponować, żeby iść na swoje?

Uważasz, że Twoje finanse są odpowiednio wysokie na zakup mieszkania? Jednak warto, tą decyzję podejmować z kalkulatorem w ręku. Przez wiele lat najem mieszkania był zdecydowanie tańszy niż jego zakup. Ceny najmu nie były wysokie, bo nie było dużej ilości osób chcących wynajmować mieszkanie, dlatego wynajem był na niemal każdą kieszeń. Obecna sytuacja jest całkiem odwrotna. Ludzi nie stać na zakup mieszkania, więc większość chce najmu. Jednak ceny najmu, tak poszły w górę, że większości ludzi w ogóle się to nie kalkuluje. Zatem, jakie są plusy, a jakie minusy najmu? I co zrobić, żeby nasze finanse ucierpiały jak najmniej?

Plusy wynajmu mieszkania są takie, że nie musimy być na stałe przykuci do jednego miejsca zamieszkania. W każdej chwili możemy wypowiedzieć umowę i zmienić dzielnicę lub wyprowadzić się do innego miasta. W przypadku gdy w grę wchodzi kupno mieszkania, już takiej mobilności nie mamy. W 90% przypadków przy zakupie mieszkania, nie tylko wiążemy się z tym miejscem, a jeszcze dodatkowo z bankiem. Jednak warto dodać, że najnowsze badania mówią, że przez ostatni rok cena najmu wzrosła aż 13%. Więc idąc tym tokiem myślenia, jest to bajońska suma.

Kupować, czy nie kupować?

Problem leży w tym, że nie każdy może podjąć się zakupu mieszkania. Oprocentowanie kredytów jest wyjątkowo niskie w ostatnim czasie, są one powszechnie dostępne, ale nie każdy z nas ma zdolność kredytową. Banki powszechnie wymagają od młodych 10% wkładu własnego, co dla większości młodych ludzi jest nie do wykonania. Zarobki są na tyle niskie, że nie ma możliwości odłożenia tak dużej sumy pieniędzy. Pamiętajmy, że gdyby zarobki były wyższe większość młodych nie musiałaby zaciągać tak wysokich kredytów na zakup mieszkania, gdyż byłoby możliwe odłożenie większej ilości pieniędzy. Wartym dodania faktem jest to, że na zakup mieszkania, nie powinni decydować się ludzie o nieustabilizowanej sytuacji rodzinnej i finansowej i zawodowej. Jeśli jesteś dopiero początkującym pracownikiem przyjmującym nowe zlecenia, jest możliwość, że w związku z wyższymi zarobkami przeniesiesz się do pracy, do innego miasta. Wtedy zakupione mieszkanie, będzie ciążyć Ci na głowie jednocześnie nie spełniając żadnej funkcji w pomocy spłaty Twojego kredytu. Dlatego należy najpierw ustabilizować swoją sytuację zawodową, by pochopna decyzja nie odbiła się czkawką.

Jednak gdy wasze małżeństwo jest już odpowiednio ustabilizowane, wiecie czego chcecie i dążycie w tym samym kierunku, myślę, że mądry doradca kredytowy pomoże wam w doborze odpowiedniej oferty i kupna waszego wymarzonego mieszkania. Z dobrze oprocentowanym kredytem Twoje finanse nie ucierpią.

 

Author: dach-komplex.pl