Jak iść na swoje i wyjść na tym dobrze?

Jesteście młodym małżeństwem planującym budowę domu? Wielu waszych poprzedników może cieszyć się swoim nowym domem. Jeśli zapadła decyzja o budowie domu, najważniejszym waszym zadaniem jest wybór i zakup odpowiedniej działki pod budowę domu. Ceny działek charakteryzują się różną rozpiętością cenową, przede wszystkim, głównym czynnikiem ceny jest lokalizacja działki. Najdroższe działki położone są w województwie mazowieckim, jest to koszt ok. 180 zł za 1 m2, a na terenach wiejskich nawet 700 zł za 1 m2. Najtańsze działki znajdują się w województwie podkarpackim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim. Jeżeli macie już działkę, kolejnym wydatkiem jest projekt domu, to koszt od 5000 do 20000 tys. złotych za projekt. Późniejszy etap to dokumentacja pozwalająca na budowę domu i pozwolenia, kiedy to wszystko mamy już w ręku zaczyna się budowa domu.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.

Koszt budowy domu jest zależny od materiałów jakie sobie wybierzemy. Możemy wybrać cegły, pustaki, a ostatnio bardzo rozchwytywanym surowcem do budowy domu jest drewno. Piękne drewniane domki podbijają rynek budowlany. Jest to świetne rozwiązanie dla miłośników zimowych wypadów w góry, ponieważ teraz i Ty będziesz mógł mieć taką urokliwą chatkę na swojej działce. Warto rozpocząć od projektu domu – wówczas możemy skorzystać z gotowych projektów domów których wizualizacje przybliżą nam efekt końcowy zaś rozmieszczenie pokoi, pomieszczeń pozwoli nam szybciej podjąć decyzję “co” i “gdzie” postawić.
Jednak koszt budowy domu z pustaka w stanie surowym to ok. 60-70 tysiecy, oczywiście wszystko zależy od metrażu i wynagrodzenia ekipy budowlanej. Koszt budowy domu drewnianego, w stanie surowym to ok. 40 -50 tysięcy złotych, koszty również zależą od metrażu i tego na jaką ekipę budowlaną postawimy.

Oczywiście najgorszym etapem budowy jest wykończenie domu. Wiele osób wykańczających swój dom, narzekają na ceny produktów i ceny ekip wykończeniowych. Zdaniem wielu, wykończenie domu kosztuje o wiele więcej, niż pochłania sama budowa. Na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów produktów wykończeniowych domu. Na każdą kieszeń. Jednak musimy pamiętać przede wszystkim o jakości tych produktów. Im kupimy tańsze, tym mniej mają one atestów i szybciej się eksploatują. Co oczywiście nie jest regułą każdej zakupionej, taniej rzeczy. Zatem, koszt wykończenia domu waha się w granicach od 80-100 tys. Jednym słowem, do najtańszych nie należy.

Plan budowy domu to pierwszy krok, do spełnienia swoich marzeń o waszym jedynym i najpiękniejszym miejscu na Ziemi. Jednak musimy liczyć się z ogromnymi kosztami jakie pochłonie budowa i część wykończeniowa. Towarzyszy temu również stres i niepokój związany z postępowaniem budowy, zazwyczaj zbyt wolnym. Pamiętajmy, że tak ważną decyzję należy oprzeć o sztab zaufanych specjalistów i architektów, a wtedy nie taki diabeł straszny jak go malują.

 

Author: dach-komplex.pl