Porady ekspertów: jak często i jakim płynem myć elewację?

Elewacja to wizytówka każdego budynku. Zadbana po prostu cieszy wzrok i pozwala wyróżnić się w sąsiedztwie. Niestety z biegiem czasu może tracić swoje właściwości wizualne. Bardzo często okazuje się, że aby odzyskała dawny blask, wystarczy ją po prostu umyć. W tym celu najlepiej posłużyć się płynem do mycia elewacji.

 

Dlaczego regularne czyszczenie elewacji jest ważne?

Nowoczesne materiały wykończeniowe, takie jak farby fasadowe, pozwalają uzyskać naprawdę świetny efekt wizualny i dobrze zabezpieczyć elewację przed działaniem szkodliwych czynników, w tym opadów atmosferycznych, promieniowania UV, a także grzybów, glonów czy porostów. Prawidłowo wykonana elewacja będzie również w znacznym stopniu odporna na wilgoć i różnego typu zanieczyszczenia, które są typowe dla środowiska miejskiego czy podmiejskiego.

Z biegiem czasu na każdej fasadzie mogą pojawić się jednak nieestetyczne zacieki i zabrudzenia, a kolor będzie się pod ich wpływem zmieniał. Czyszczenie elewacji – przeprowadzane systematycznie – pomoże nie tylko uniknąć nieciekawych wrażeń wizualnych, ale również zapobiec degradacji powierzchni, która wymagałaby poważniejszych prac konserwacyjnych, włączając w to kompleksowe odmalowanie elewacji lub nawet naprawę warstwy tynku.

Jakie czynniki wpływają na zabrudzenie elewacji?

Fasada Twojego budynku musi każdego dnia radzić sobie z naprawdę wieloma wyzwaniami. Na jej powierzchni osiadają różnego typu pyły, które mogą być szczególnym problemem, jeżeli Twoja nieruchomość znajduje się w pobliżu placu budowy czy intensywnie wykorzystywanych dróg, a także w czasie wzmożonego pylenia roślin. Szczególnie w okresie grzewczym zagrażają jej również sadze – i to również te pochodzące z systemów ogrzewania sąsiednich budynków. Za powstawanie zacieków mogą odpowiadać również sole, w tym wykorzystywana w okresie zimowym sól drogowa, a także m.in. ptasie odchody czy rozpuszczane związki chemiczne wypłukiwane przez deszcz.

Wybór odpowiedniego płynu do mycia elewacji

Od czasu do czasu elewację warto z tych wszystkich zanieczyszczeń po prostu umyć. Ale nie można tego zrobić w dowolny sposób i dowolnymi środkami. Zły dobór preparatów może nie tylko nie gwarantować uzyskania oczekiwanego efektu, ale nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni, które bardzo często są wrażliwe na niektóre substancje chemiczne. Aby uniknąć problemów, zastosuj odpowiedni płyn do mycia elewacji, o którym przeczytasz w tym miejscu: https://lakma.pl/fasada_cleaner,pid-1660. Możesz go stosować w przypadku elewacji wykończonych tynkami mineralnymi, akrylowymi, silikonowymi, silikatowymi i silikatowo-silikonowymi czy mozaikowymi. Płyn do mycia elewacji świetnie sprawdzi się również podczas mycia innych materiałów, w tym np. cegły, okładzin elewacji, klinkieru, tworzyw sztucznych, dachówek czy kostki brukowej.

Techniki mycia elewacji: od tradycyjnych metod po nowoczesne rozwiązania

Mycie elewacji nie jest skomplikowanym procesem. Oczywiście możesz zrobić to ręcznie, na przykład przy pomocy szczotki, ale świetny rezultat (i spore oszczędności czasu) uzyskasz, jeśli posłużysz się myjką ciśnieniową.

Płyn do mycia elewacji należy rozcieńczyć, a następnie nanieść na powierzchnię ręcznie lub myjką. Materiały porowate zwilż wcześniej wodą. Następnie odczekaj od kilku do 15 minut i obficie spłucz elewację wodą. Mocniejsze zabrudzenia możesz oczyścić ręcznie, na przykład korzystając ze szczotki z twardym włosiem. Temperatura powietrza i podłoża powinna w trakcie prac wynosić od +5°C do +25°C.

Author: dach-komplex.pl