Jak dobrze urządzić kuchnie

Wielkość a funkcjonalność

Umeblowanie kuchni to twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza, że rozmieszczenie poszczególnych mebli będzie świadczyło o jej funkcjonalności. Ciężko gotować w pomieszczeniu, gdzie mamy problem z przemieszczaniem się, czy wszystko co stoi w kuchni bardziej nam przeszkadza niż pomaga. Najbardziej z pewnością obawiają się osoby, które są właścicielami małych kuchni np. w bloku – ponieważ tu odpowiednie rozplanowanie stanowi naprawdę najistotniejszą rolę, i jest wyzwaniem dla każdego projektanta. Jednak spokojnie, istnieje wiele oryginalnych sposobów na zagospodarowanie tej przestrzeni. Unikajmy wtedy całkowitej zabudowy ścian szafkami, aby oczyścić blat możemy wykorzystać różnego rodzaju haki czy kosze powieszone na listwach na ścianie – nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Innym rozwiązaniem, by nasza kuchnia wydawała się większa jest otwarcie jej na pomieszczenie obok, czy pomalowanie szafek na lśniący biały lub beżowy, odbijające światło także sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Meble – praktyczność, czy piękno?

A może jedno i drugie? Gdy stoimy przed wyborem mebli kuchennych, problem stanowi nie tylko ich wygląd, czy rozmiar ale też materiał, z którego zostaną wykonane. Wiadomo, że stanowi to różnice także w cenie. Jedną z popularniejszych opcji jest np. użycie frontów do szafek z płyty MDF powlekanych farbą lub foliowanych na gorąco, elegantsze ale i droższe jest użycie tych drewnianych, obie opcje mają swoje wady i zalety, jak i o każdy z tych materiałów należy odpowiednio dbać, aby nie uległy szybkiemu czy trwałemu zniszczeniu. Inną opcją jest użycie szkła – jest to rozwiązanie nowoczesne, bardziej wytrzymałe na wilgoć, ale mniej na urazy mechaniczne. Przy wyborze blatu kuchennego, musimy wziąć pod uwagę, że powinien być on odporny na wszelkie siekanie, krojenie – czy gorące garnki i patelnie. Z pewnością zależy nam, żeby nie było też większych problemów przy jego czyszczeniu. Jakie więc mamy opcje? Na rynku jest szeroki wybór blatów, z różnych materiałów; Laminowane – wykonane z wiórów drewnianych, odporne na zabrudzenia i wysoką temperaturę, mogę jednak pęcznieć pod wpływem wody, zwłaszcza w miejscach łączenia, mają za to zazwyczaj niezbyt wysoką cenę -, Kompozytowe to kolejny typ blatów wykonanych z mieszanek minerałów jest odporny na zarysowania i zabrudzenia, ale jest także dosyć drogi. Inne materiały, z których możemy wybrać blat to;kamień, granit, marmur lub trawertyn. Pamiętajmy, że wysoka cena idzie tu zazwyczaj w parze z wysoką jakością. Jak widzimy możliwe jest więc wybranie mebli kuchennych zachwycających zarówno pięknem jak i praktycznością.

Możemy brać się do gotowania!

Gdy już mamy wszystko, odpowiednio zaplanowane i nasza nowa kuchnia jest gotowa do użytkowania, w końcu możemy brać się do gotowania! Z pewnością podziękujemy sobie, że tak dokładnie wszystko zostało przemyślane, a kulinaria nigdy nie były prostsze w wykonaniu. Ruszajmy do pracy!

 

Author: dach-komplex.pl