Czy nieruchomości to dobra prywatna inwestycja?

Często o kupowaniu nieruchomości mówi się jako o inwestycji. Jest to rzeczywiście środek trwały. Jednak należy wyjść od tego, czy kupujemy go dla siebie, czy w celach inwestycyjnych. Kupując nieruchomość na użytek własny nie liczmy na to, że lokujemy w nim środki – inwestujemy. Jest to konsumpcja. Być może przy okazji uda nam się nie stracić, a nawet coś zarobić w przypadku sprzedaży. Jednak zakup na użytek własny należy dokonać z uwzględnieniem swoich preferencji.

 

Chcemy by nasze lokum było ustawne, dobrze wykończone, komfortowo położone i znajdowało się w dobrej okolicy z dostępem do wszystkich mediów i dobrodziejstw cywilizacji, lecz nie narażone na hałas i inne imisje. Wówczas warto zapłacić cenę za dobry produkt, nie martwiąc się o wahania cen na rynku nieruchomości. Lepiej jest zadbać o to by mieć dodatkowy pokój dla dziecka, czy garderobę, niż o to – czy tak duże mieszkanie dobrze się sprzeda za 10 lat. Poszukiwanie idealnego mieszkania pod inwestycję należy zostawić osobom, które kupują mieszkania profesjonalnie, pod wynajem lub odsprzedaż z zyskiem. Wówczas obowiązują inne kryteria wyboru. Wielkość lokali oraz położenie jest dostosowana do popytu. Wówczas kupującego nie interesują inne czynniki, poza tym za ile może wynająć lokal oraz czy da się go szybko spieniężyć.

 

Dlatego jeśli kupujący nie jest profesjonalistą, a chce ulokować środki w nieruchomościach, lepiej by skorzystał z gotowych ofert u doradców inwestycyjnych np. nabywając obligacje deweloperów, czy jednostki funduszu inwestycyjnego działającego na tym rynku. Można też zainwestować środki w apartamenty lub condohotele położone w atrakcyjnych miejscowościach, często turystycznych. Takie oferty mają zalety dla konsumentów, bo często wynagrodzeniem jest też możliwość użytkowania takiego lokalu przez określoną ilość dni w roku. Prywatne mieszkanie należy jednak potraktować jako zakup, który ma spełnić oczekiwania konsumenckie.

Author: dach-komplex.pl