Od pomysłu do realizacji

Według popularnego powiedzenia prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom , spłodzić syna, posadzić drzewo. Jeśli chodzi o poczęcie potomka płci męskiej to rządzi przypadek, choć są tacy co próbują do skutku.

Budowa domu to duże wieloetapowe przedsięwzięcie. Jak zacząć?

1.

Działka budowlana

Ceny działek są bardzo różne w zależności od lokalizacji. Wahają się od 2 do 2000 zł/m2. Najtańsze są działki nieuzbrojone czyli bez podłączonych mediów( woda, prąd, kanalizacja). Uzbrojenie działki to dodatkowy koszt inwestycji o którym nie należy zapominać. Zależy od tego jak daleko znajdują się przyłącza poszczególnych mediów.
Do wyznaczenia granic działki jak i dróg podłączenia mediów niezbędny będzie nam geodeta.
Przed zakupem działki powinniśmy sprawdzić w urzędzie gminy lub miasta miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest do dokument określający możliwości zabudowania danego terenu.

2.

Projekt

.
Projekt domu można wybrać z dużej gamy projektów gotowych. Można również zlecić projekt architektom lub zaprojektować dom samodzielnie we współpracy z architektem. Warto przejrzeć różne projekty domów jak i wnętrz tak aby dobrać do siebie najbardziej optymalny.
Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Należy wybrać materiał
układ pomieszczeń, sposób ogrzewania. Warto pomyśleć o odnawialnych źródłach energii, zwłaszcza że obecnie można otrzymać sporą dopłatę do inwestycji w panele słoneczne.

3.

Pozwolenie na budowę

.
Obecne prawo budowlane zakłada możliwość stawiania budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku o powierzchni do 35 m 2 zabudowy bez pozwolenia. Na 500 m działki mogą przypadać 2 takie obiekty. Przy większych projektach niestety należy złożyć wniosek do starosty lub prezydenta o pozwolenia na budowę. Należy w tym celu skompletować niezbędne dokumenty.

4.

Budowa

Gdy dopełnimy niezbędnych formalności i zaprojektujemy wymarzony dom czas przystąpić do realizacji projektu. Tu dobrze jest mieć sprawdzoną ekipę budowlaną. Rozpoczynamy od wylania fundamentów. Stawiamy ściany, zbroimy, ocieplamy, tynkujemy. Kładziemy więźbę dachową, kładziemy dachówki, wstawiamy drzwi i okna, malujemy ściany, kupujemy meble. I wreszcie przychodzi czas na sadzenie drzew, we własnym ogrodzie.

5.

Dom

Misja wypełniona. W nowym domu można mieszkać z żoną i gromadką dzieci. Można mieć wielki telewizor albo pianino. Można latem organizować grilla w ogrodzie a zimą imprezy karnawałowe. A wieczorami odpoczywać przy kominku. Kto wie, może nawet znajdzie się czas na ulubioną grę komputerową?

 

Author: dach-komplex.pl