Jak się zadłużyć, żeby nie wpaść w spiralę długu?

Planujesz kupić dom lub mieszkanie? Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ale nie jesteś pewien co do warunków jakie banki oferują? Pokrótce postaram się wytłumaczyć czym jest kredyt hipoteczny i na jakich zasadach on działa.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom –jest to zabezpieczenie hipoteki ustanawianej na kupowanej nieruchomości. Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe, a pieniądze możesz wykorzystać tylko i wyłącznie w określony w wniosku sposób. Jeśli jesteś zdecydowany na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musisz zastanowić się nad wyborem odpowiedniej opcji dla siebie. Wiele banków w Polsce udziela klientom kredytów hipotecznych, jednak musisz pamiętać o konieczności przeanalizowania wszystkich kryteriów takiego kredytu. Nie zawsze najtańszy kredyt hipoteczny będzie takim w rzeczywistości, potrzebne jest sprawdzenie całkowitego kosztu kredytu. Czyli, oprocentowania kredytu, które składa się z dwóch części. Marży banku i stałej stawki referencyjnej, w zależności od stóp procentowych w Polsce. Pamiętaj, że oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zmieniane w Polsce co 3-6 miesięcy. Koszty które dojdą do spłaty kredytu to, prowizja za udzielenie zobowiązania, opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego, składka na ubezpieczenie kredytu hipotecznego i opłaty za korzystanie z karencji w spłacie kredytu czy z wakacji kredytowych. Wszystkie te koszty powinny być ujmowane w RRSO.

Jakie warunki musimy spełnić, zanim dostaniemy kredyt?

Kredyt nie jest udzielony każdej osobie starającej się o niego. Musisz spełniać odpowiednie warunki aby go otrzymać. Oto najważniejsze warunki pozwalające na otrzymanie kredytu: zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowania, wkład własny (minimum 10 %). Prócz trzech najważniejszych pozycji musisz zgromadzić niezbędną dokumentację do złożenia wniosku, ustanowić hipotekę jako zabezpieczenie spłaty kredytu i dodatkowe zabezpieczenie spłaty.
Obecny najkrótszy okres trwania kredytu hipotecznego to 5 lat, a najdłuższy 35.
Częstym pytaniem, które osoby starające się o kredyt zadają, to ile trzeba zarabiać by móc dostać kredyt. Trzeba zarabiać tyle, aby raty kredytu nie były dla Ciebie obciążeniem. Oczywiście wszystko zależy od kwoty kredytu o jaką się staramy i okresu kredytowania. By móc w prosty sposób obliczyć kwotę i czas kredytowania, można skorzystać z kredytowego kalkulatora online. To pomoże Ci wstępnie rozeznać się na rynku i znaleźć punkt odniesienia co do innych banków oraz sprawdzić gdzie raty kredytu będą najkorzystniejsze.

 

Author: dach-komplex.pl