Aranżacja sypialni

Sypialnia to ważne pomieszczenie w naszym domu powinna być komfortowym i przytulnym miejscem, które wpływa na jakość naszego snu. Spokojny, zdrowy sen zapewnia energie, daje siłę do codziennych działań. Podstawę każdego pomieszczenia stanowią ściany i podłoga. Kolor ścian to nie tylko element dekoracyjny, ale również czynnik wpływający na nasze samopoczucie. W sypialni powinien zagościć kolor ułatwiający odprężenie. Ciemne kolory ścian się dobrym rozwiązaniem do sypialni. Do sypialni warto wybierać tradycyjne kolory np. beż, biel, błękit. Należy zadbać o odpowiednie rozjaśnienie sypialni, nawet jeśli pomieszczenie jest nasłonecznione, to w okresie jesieni i zimy szybko zapada zmrok. Warto zadbać o zróżnicowane źródła światła. Odpowiednio dobrana lampa może dodatkowo stanowić element upiększający pomieszczenie. Jeśli zdecydujemy się umieścić nad łóżkiem perłowy lub kryształowy żyrandol, sypialnia nabierze elegancji. Przy łóżku na stoliku nocnym warto umieścić lampkę nocną.

Wybór łóżka do sypialni

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Nie jest to jedynie mebel do spania lub leżenia, często dodatkowo oglądamy na nim filmy, czytamy książki, uczy. Łóżko nie powinno być zbyt niskie ani za wąskie, ponieważ nie zapewni komfortowe spanie. Jeśli chodzi o stelaż łóżka, nie jest on tak istotny, jak dobrze dopasowany materac. Na rynku dostępne są materace piankowe, sprężynowe, lateksowe.
Dobrze dobrany materac musi odpowiednio podbierać ciało, zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Jeżeli chodzi o twardość materaca, jest ona zależna od indywidualnych upodobań użytkowników.Materac powinien mieć dobrą cyrkulację powietrza, aby zapobiegać namnażaniu się grzybów i baterii. W przypadku łóżka dwuosobowego, jeśli między użytkownikami występuje spora różnica wagi, należy wybrać materac, podzielony na dwie strefy o różnej twardości. Najbardziej uniwersalnym materacem dla ludzi w każdym wieku jest materac wykonany z pianki termoelastycznej. Spanie na takim materace jest wygodne i zdrowie w każdej pozycji. Ważnym elementem w aranżacji sypialni jest dobór dodatków, które wpływają na finalny efekt wyglądy pomieszczenia. W sypialni nie można jednak przesadzić z ilością dodatków, ponieważ stanie się ona nieestetyczna. Trudno jest odpocząć i zrelaksować się w miejscu zaśmieconym, niechlujnym. W ostatnim w pomysłach na aranżacje wnętrz króluje styl minimalistyczny.

Dekoracje w sypialni

W sypialniach urządzonych w takim stylu króluje biel, drewno. Na ścianach często umieszczone jest cegła. W przypadku braku oddzielnej garderoby w sypialni możemy zaplanować miejsca na szafę, z lustrzanym frontem. Każda kobieta lubi dbać o siebie, dlatego istotny jest kącik do makijażu. Makijaż najlepiej nakładać przy świetle dziennym, jednak często łazienki nie posiadają okien, dlatego warto w sypialni znaleźć miejsca na toaletkę. Planując urządzenie sypialni, musimy pamiętać o dobrej wentylacji tego pomieszczenia, odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Zalecane jest, aby w sypialni temperatura była o kilka stopni niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Podłogę w sypialni najlepiej wykonać z desek, paneli podłogowych, lub wykładziny dywanowej. Aby zaoszczędzić miejsca w małej sypialni, warto zrezygnować z szafek nocnych, zamontować natomiast półkę nad łóżkiem. Jeśli ilość miejsca w naszej sypialni jest ograniczona dobrym rozwiązaniem, jest wybór szaf z drzwiami przesuwnymi. Ciekawym i popularnym rozwiązaniem w małych sypialniach jest kinkiet ścienny. Z wielu powodów nie jest rekomendowane umieszczanie telewizora w sypialni, ponieważ emituje on światło, które zakłóca dobry sen. Odpoczynkowi sprzyja rośliny, które mogą również na poprawę jakości snu. Ciekawym akcentem dekoracyjnym w sypialni jest zaakcentowanie ściany za łóżkiem np. fototapetą. Praktycznym rozwiązaniem jest miękki zagłówek za łóżkiem, który doda pomieszczeniu przytulności. W niewielkiej sypialni możemy umieścić zagłówek wielofunkcyjny, który będzie posiadał schowki, miejsca na lampkę nocą. W marketach budowlanych możemy kupić tapicerowane panele ścienne, z których możemy stworzyć zagłówek.

Author: dach-komplex.pl