Pokój dziecka powinien być funkcjonalny, ustawny, ale nie zawsze tak jest, nawet jeśli pokój ma dużą powierzchnię. Warto wiedzieć jakich zasad przestrzegać, aby pokój dziecięcy nie był ciasną, zagraconą klitką. Planując pokój dla dziecka, należy mieć na uwadze fakt, że to pomieszczenie powinno spełniać kilka funkcji, dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kilku stref. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, pokój stanowi sypialnie, ale również miejsce do nauki. Aranżując pokój ucznia, warto odizolować łóżko od biurka, urządzić kącik do przyjmowania gości o rozrywki. Pokój dziecięcy w kształcie kwadratu jest łatwiejszy w aranżacji. Warto w pokoju dziecka umieścić meble, które będą praktyczne w każdym wieku dziecka, takim rozwiązaniem jest komoda. W pokoju dziecięcym dobrze sprawdzi się łóżko piętrowe, które obecnie może spełniać wiele funkcji, może posiadać biurko, szuflady do przechowywania. Na rynku możemy znaleźć łóżka piętrowe, które zapewniają równocześnie miejsca do zabawy dla dziecka.
Wybór odpowiednich mebli
Ważnymi meblami w pokoju dziecka jest biurko i fotel. Od nich zależy czy dziecko będzie mogło siedzieć nad lekcjami, zachowując odpowiednią postawę ciała. Dobrym pomysłem do pokoju dziecka jest biurko z regulowanym blatem uchylnym, zapewnia ono też możliwość pracy stojącej, która jest korzystniejsza dla kręgosłupa. W przypadku klasycznych biurek istotny jest dobór odpowiedniego fotelu. W pokoju dziecięcym znajduje się mnóstwo drobiazgów, dobrym rozwiązaniem będzie szafa do zabudowy. Meble powyżej 60 cm wysokości powinny być zamontowane do ścian, aby zapewnić większe bezpieczeństwo maluchom. Łóżko w pokoju dziecka nie powinno znajdować się przy kaloryferze. Wybierając rodzaj podłogi do pokoju dziecięcego, warto postawić na drewno, które jest łatwe w utrzymaniu czystości, nie gromadzi alergenów tak jak wykładziny dywanowe. Jeśli pokój jest współdzielony przez rodzeństwo, aby ułatwić przechowywanie, warto wybrać kolorowe pojemniki. Jeśli pokój jest niewielki, można podzielić go na 2 strefy za pomocą ażurowej komody.
Zapewni ona wiele miejsca od przechowywania ubrań, książek, zabawek. Do przechowywania zabawek warto wybrać odpowiednie pojemniki, które ułatwiają segregacje, dziecko może szybko posprzątać pokój. Aranżując pokój, warto skonsultować wszystko z dzieckiem i poznać jakiego oczekiwania. Jeśli znamy już potrzeby dziecka i wiemy, że chce, aby jego ulubione zabawki znajdowały się na wierzchu, wybierzmy meble z półkami. Na rynku dostępne są meble modułowe, które są głównie dedykowane do pokoju nasz pociech.
Jakie barwy w pokoju dziecka zastosować?
Barwy to nie tylko dekoracja, ale element wystroju pokoju, który ma wpływa na samopoczucie. Jeśli wybierzemy zestaw mebli do pokoju dziecka w naturalnym kolorze bieli lub drewna, dziecka nie będzie rozdrażnione, nadmiernie pobudzone. Do pokoju dziecka możemy dodawać akcenty w pastelowych kolorach. Najłatwiejszym sposobem na zmianę w aranżacji pokoju dziecka jest zmiana koloru ścian. Pokój dziecka powinien być miejscem, które pobudzi jego kreatywność. Na jednej, że ścian możemy umieścić farbę tablicową, po takiej ścianie możemy rysować jak po tradycyjnej tablicy. Na wierzch warto stawiać pojemniki, w których powinny znajdować się przyrządy zachęcające dziecko o twórczej zabawy np. kredki, plastelina.
Ważną elementem w pokoju dziecka jest dobór odpowiedniego oświetlenia, warto wybrać kilka źródeł światła. Centralne oświetlenie powinien stanowić żyrandol sufitowy, który równomiernie oświetli powierzchnie pomieszczenia. W pokoju ucznia powinna znaleźć się konieczna lampka na biurku. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampka powinna znajdować się po lewej stronie biurka, w przypadku dzieci leworęcznym lampka musi stać po prawej stronie. Tego rodzaju lampka musi być wyposażone w regulację wysokości, aby dopasować zasięg padającego światła. W takich lampach najlepiej sprawdzą się żarówki o chłodnej barwie światła. Przy łóżku warto umieścić lampkę nocną, która ułatwi zaśnięcie najmłodszym, warto zdecydować się mleczną żarówkę.
Najnowsze komentarze