Czy kredyt to dzisiaj dobry pomysł?

Kredyt na mieszkanie, to bardzo poważna decyzja, która wiąże klienta z bankiem na długie lata. Im wcześniej uświadomisz sobie, że zaciągnięcie kredytu to wiążąca decyzja, z której musicie się wywiązać do końca spłaty, tym wyjdziesz na tym lepiej. Jeżeli chcecie zaciągnąć kredyt na 250 tysięcy, będziecie musieli spłacać go przez 25 lat, o racie ponad 1200 zł miesięcznie. W skali roku są to niemałe pieniądze. Dlatego większość z was nie będzie mała możliwości zaciągnięcia kredytu, a tym którzy chcą, radzę dobrze się do tego przygotować i przemyśleć.

Zarobki w Polsce na średnim stanowisku wynoszą nieco trochę ponad 2 tysiące. Wliczając w to spłatę kredytu i utrzymanie domu, czy mieszkania nie zostaje nam w zasadzie nic z wolnej sumy pieniędzy, ponieważ wszystko pochłonie kredyt na mieszkanie.

Na co należy zwracać uwagę przy zaciąganiu kreduty?

W czasach, w których najłatwiejsze jest kupno mieszkania na kredyt, nie każdy będzie miał możliwość sfinansowania zakupu z pieniędzy pożyczonych z banku. Pierwszy najważniejszy krok w zaciągnięciu kredytu, jest to zdolność kredytowa, czyli możliwość comiesięcznej regulacji należności w banku. Jest to na tyle bezpieczna sytuacja finansowa, że bank ma pewność, że będziesz w stanie spłacić kredyt i odsetki. Swoją zdolność finansową możesz sprawdzić, bez oficjalnego składania wniosku o kredyt w banku. Istnieją kalkulatory kredytowe, pomagające sprawdzić Ci online Twoją zdolność kredytową. Żeby ocenić Twoją zdolność kredytową, Twój konsultant w banku przede wszystkim zapyta Ciebie o Twoje dochody. Wynagrodzenie netto oraz umowę jaka wiąże Cię z pracodawcą. Zapyta również o Twoje wydatki, czyli karty debetowe, kredytowe, wielkość gospodarstwa domowego, stan cywilny i oczywiście na jaką kwotę chcemy się zadłużyć. Gdy już dogramy wszystkie formalności i dostaniemy kredyt na mieszkanie, musimy zdecydować w jakie mieszkanie zainwestować pieniądze z rynku pierwotnego czy wtórnego. Kupno mieszkania z rynku wtórnego niesie za sobą wiele korzyści związanych z zobowiązaniem kredytowym. Umowa kupna sprzedaży co musi zawierać, zatem najważniejszy jest akt notarialny, dokładne informacje na temat sprzedawanej nieruchomości ze wskazaniem na numer księgi wieczystej oraz cenę sprzedaży nieruchomości.

Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone? Trzeba koniecznie sprawdzić księgę wieczystą. Księgi wieczyste są jawne, dlatego trzeba poprosić właściciela o numer księgi i zapoznać się z jej treścią. Wtedy będziemy mieć pewność, że kupowane przez nas mieszkanie, nie jest zadłużone, a my spokojnie możemy je kupić.

 

Author: dach-komplex.pl