Chłodziwa przy obróbce CNC – do czego służą i jakie wybrać?

Podczas procesu obróbki skrawaniem ważną rolę odgrywa chłodziwo. Określenie to stosowane jest w stosunku do wszystkich cieczy chłodząco-smarujących, wśród których możemy wyróżnić oleje oraz ciecze wodorozcieńczalne. Jakie powinny być idealne chłodziwa do tokarki? Do czego dokładnie chłodziwa są wykorzystywane? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedź!

Po co nam chłodziwa do tokarki?

Chłodziwo do aluminium lub innego metalu powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego zakładu maszynowego. Podczas obróbki CNC w miejscu, gdzie narzędzie skrawające ma styczność z powierzchnią obrabianego przedmiotu, mamy do czynienia z siłą tarcia odpowiadającą za powstawanie wysokiej temperatury. Ta zaś ma niekorzystny wpływ zarówno na trwałość narzędzi, jak i precyzję obróbki. Podstawowe funkcje chłodziwa to więc chłodzenie (odprowadzanie powstającego ciepła) oraz smarowanie (zmniejszanie tarcia). Współczesne preparaty przyczyniają się jednak do optymalizacji parametrów procesu produkcyjnego w jeszcze szerszym zakresie. Wystarczy wspomnieć, że wykazują też właściwości pielęgnujące maszynę oraz chroniące ją przed korozją. Dobrej jakości chłodziwa do tokarki poprawiają efektywność pracy i zmniejszają ryzyko uszkodzenia narzędzi.

Chłodziwa do tokarki – podstawowe rodzaje

Jak widać, chłodziwo do aluminium i innych metali jest niezbędne, gdy zależy nam na długiej żywotności maszyn i wydajnej obróbce. Taki preparat można wykonać samemu lub też kupić gotowy. Ponieważ chłodziwo musi wykazać się zarówno zdolnością chłodzenia, jak i smarowania, w jego skład wchodzą najczęściej olej i woda. Ich proporcje są zmienne, w zależności od tego, na jakiej z cech chłodziwa do tokarki zależy nam najbardziej. Na uwagę zasługują zwłaszcza gotowe chłodziwa wodorozcieńczalne. Są to koncentraty powstające na bazie oleju, do którego dodano dodatki uszlachetniające. Choć to zaskakujące, w skład wodorozcieńczalnego chłodziwa nowej generacji może wchodzić nawet 50 składników! Taki preparat chłodzi, smaruje, myje i pielęgnuje narzędzia, a przy tym nie powoduje podrażnień skóry u operatorów obsługujących maszyny CNC.

Chłodziwo do aluminium – jakie będzie najlepsze?

Chłodziwa do tokarki są udoskonalane niemal w równym tempie jak maszyny. Wybór odpowiedniego może więc nastręczać nieco trudności. Warto jednak zadać sobie na wstępie pytanie, jakie powinno być idealne chłodziwo – zapewniać wysoką wydajność skrawania, chronić przed korozją oraz nie zużywać się zbyt szybko. Ważne jest również to, by nie powodowało podrażnień skóry, nie miało drażniącego zapachu, a także by mogło być poddane recyklingowi. Te cechy posiadają wspomniane już wcześniej chłodziwa wodorozcieńczalne nowej generacji. Warto więc zakupić ich zapas u sprawdzonego producenta, by w znaczny sposób usprawnić przebieg procesu produkcyjnego.

 

Author: dach-komplex.pl