Różnice między mozaiką kamienną a szklaną

Mozaiki szklane są bardziej uniwersalne. Kwadratowa, gładka mozaika szklana nadaje wnętrzom nowoczesny, elegancki wygląd. Szkło odbija również światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Z kolei mozaiki z kamienia mają nieregularny kształt i fakturę, tworząc bardziej przytulne, rustykalne wnętrze. Takie mozaiki często przypominają ręcznie robione witraże.

Mozaiki w różnych kolorach, kształtach i fakturach

Mozaiki szklane składają się z małych kawałków szkła o różnych kolorach i kształtach. Mozaika szklana dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i stylów, doskonale pasuje do nowoczesnych łazienek. Mozaiki szklane można zobaczyć również poza domem, np. w kuchni lub salonie. Mrozoodporność musi być jednak zapewniona w przypadku mozaik szklanych, które są stosowane na zewnętrznych ścianach domu. Zaletą mozaiki szklanej jest jej uniwersalność jako dekoracji wnętrz. Bardzo popularne staje się stosowanie mozaiki szklanej na wannach, lustrach i ścianach prysznicowych. Mozaika szklana może optycznie powiększyć przestrzeń; odwrotnie, jeśli wybierzemy mozaikę szklaną o oszronionej powierzchni, możemy sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza.

 

Czym są mozaika kamienna i mozaika szklana?

Mozaika, czy to ceramiczna, kamienna czy szklana, to rodzaj płytek dekoracyjnych, zwykle o mniejszych rozmiarach. Nie jest to jednak regułą, istnieją również mozaiki greckie i rzymskie składające się z kilku większych płytek, różniących się kształtem i zarysem. Mozaikę można więc określić jako artystyczną dekorację wnętrz.

Mozaika szklana to nie tylko bogactwo kolorów, ale także różnorodność wzorów i kształtów. Mozaika szklana składa się zazwyczaj z małych kwadratowych kawałków. Są też mozaiki o owalnym, prostokątnym i nieregularnym kształcie. Mozaiki mogą być błyszczące, transparentne lub matowe. Mozaiki dekoracyjne można również wykonać poprzez osadzenie małych kawałków szkła.

Dlaczego mozaika szklana jest bardziej popularna niż kamienna?

Mozaika szklana nie zawsze nadaje się na podłogę, ale w innych przypadkach byłoby to idealne rozwiązanie. Odpowiednio zabezpieczone szkło jest odporne na zarysowania, wilgoć i bardzo wysokie temperatury. Można je montować na ścianach kuchni, obok płyt, piekarników, kabin prysznicowych i kominków. Są jeszcze inne zalety mozaiki szklanej. Należą do nich:

  • łatwość czyszczenia,
  • łatwe są w montażu.

Mozaika szklana polecana jest dla osób, które preferują praktyczne, a zarazem eleganckie rozwiązania. Można go wykorzystać w stylizacjach klasycznych lub współczesnych. Jeśli jednak nie możesz zdecydować się między mozaiką kamienną a szklaną, możesz wybrać połączenie obu materiałów.

Mozaika ceramiczna, obok szkła, jest najczęściej stosowanym materiałem wykończeniowym w nowoczesnych łazienkach, kuchniach, a nawet salonach. Szeroka gama kolorów i kształtów sprawia, że łatwo stworzyć płytki pasujące do stylu wnętrza domu.

 

Author: dach-komplex.pl