Czyste powietrze to temat, nad którym od dłuższego czasu toczy się w Polsce gorąca dyskusja. Rozgrzewa on do czerwoności polityków, samorządowców, ekologów i dziennikarzy. Wraz z pierwszymi mrozami znowu powróci problem duszącego smogu. Styczeń i luty mają być wyjątkowo mroźne, więc można spodziewać się fatalnej jakości powietrza tej zimy. Wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z niskiej jakości kotłów na paliwa stałe. Nowe przepisy dotyczące sprzedaży kotłów mają ograniczyć handel urządzeniami, które nie spełniają określonych norm emisyjnych.
Jednocześnie promowane są programy dopłat do wymiany pieców starszego typu na urządzenia bardziej wydajne i mniej zanieczyszczające powietrze. Oprócz uruchomionego niedawno programu rządowego, gminy uruchamiają własne programy, które mają zachęcać mieszkańców do wymiany pieców. System powoli zaczyna działać, ale wiele starszych osób po prostu nie stać na poniesienie jednorazowo dość dużego wydatku. Barierą są też formalności, przez które należy przebrnąć, choć urzędnicy starają się pomagać w wypełnieniu dokumentów. Proces wymiany tzw. kopciuchów na nowoczesne kotły grzewcze powinien być maksymalnie uproszczony. Klient powinien mieć możliwość załatwienia wszystkich formalność w jednym miejscu np. w urzędzie gminy lub w sklepie. Równocześnie powinno się prowadzić szeroką akcję edukacyjną na temat tego jak i czym palić w piecu, aby nie zatruwać nadmiernie środowiska. Ciekawostką jest, że najmniej trującym paliwem stałym jest koks. Jest on jednak relatywnie droższy w porównaniu do węgla. To właśnie węgiel pozostaje najtańszą opcją i dla wielu domostw jest on podstawowym materiałem opałowym. Rozwój sieci gazowniczej na terenach wiejskich i podmiejskich nie jest na tyle szybki, aby w najbliższym czasie udało się zmienić preferencje opałowe Polaków.
Gaz, choć wygodniejszy w użytkowaniu jest stosunkowo drogim paliwem. Sytuację może poprawić wprowadzenie większej ilości zachęt do użytkowania ekologicznych metod ogrzewania domów i mieszkań. Mogą to być na przykład zachęty podatkowe (zwolnienia lub odliczenia od podatku). Na razie powinniśmy edukować społeczeństwo na przykład w zakresie rozpalania w piecu. Na osoby palące śmieci w piecu powinny być nakładane dotkliwe mandaty. Na szczęście władze samorządowe coraz częściej decydują się uruchamiać patrole antysmogowe. Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Im jest ona gorsza, tym większe ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. Kopciuchy powinny jak najszybciej zniknąć z naszych domów. Może zatem na nadchodzące święta zamiast większego telewizora, powinniśmy sprawić sobie ekologiczny kocioł grzewczy?
Najnowsze komentarze