Przed pomalowaniem czegokolwiek konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża do malowania. Będzie miało to wpływ na trwałość farby i jej przyczepność. Należy pamiętać o tym, że na powierzchni ściany, mebli czy innych przedmiotów gromadzą się różne zabrudzenia. Mogą być pokryte tłustym plamami, zarysowaniami czy nawet korozją. W przypadku powierzchni zabrudzonej i z ubytkami trzeba liczyć się z mniejszą przyczepnością nowej warstwy farby. Mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, a utworzona powłoka będzie nietrwała. Istotne będzie dokładne oczyszczenie powierzchni, wyrównanie jej i właściwe zabezpieczenie.
Jak przygotować podłoże do malowania?
Najprościej maluje się nowo wzniesioną ścianę, czyli idealnie wygładzoną i czystą. W przypadku starszych ścian wymagane jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed naniesieniem na ich powierzchnię farby do wnętrz. Pierwszym krokiem będzie usunięcie starej powłoki malarskiej, jeśli się łuszczy i odchodzi od ściany. Wystarczy użyć szpachelki lub drucianej szczotki. W sprzedaży znajdują się też specjalne preparaty do usuwania starych powłok ze ścian. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie odtłuszczenie powierzchni przeznaczonej do malowania. Można po prostu umyć ścianę za pomocą wody i mydła malarskiego. Potem przechodzi się do wypełniania ubytków w ścianie za pomocą gładzi lub gipsu. Pamiętać należy o tym, aby wyschniętą masę dobrze przeszlifować w celu wygładzenia powierzchni. Na koniec pozostaje zagruntowanie podłoża, co poprawi jego chłonność i zwiększy przyczepność farby.
Jak przygotować do malowania powierzchnie drewniane i metalowe?
Jeśli chce się pomalować powierzchnię wykonaną z drewna, to w pierwszej kolejności powinno się ją dokładnie oczyszczać z żywicy, drobinek kurzu i tłustych zabrudzeń. Jeśli stara powłoka odchodzi, to należy ją zetrzeć drucianą szczotką, a powstałe ubytki wypełnia się masą szpachlową przeznaczoną do drewna. Wyschniętą szpachlę trzeba przeszlifować papierem ściernym drobnoziarnistym. Kolejnym krokiem będzie odpylenie powierzchni i ponowne jej o czyszczenie, po czym można przystąpić do malowania. W przypadku drewna surowego konieczne jest zaimpregnowanie go, co należy zrobić jeszcze przed naniesieniem farby. Impregnat przedłuża żywotność drewna, chroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i rozwojem mikroorganizmów.
Malować można też powierzchnie metalowe, zawsze po wcześniejszym oczyszczeniu z kurzu, zabrudzeń i tłuszczu. Bardzo ważne jest też pozbycie się wszelkich śladów korozji – wystarczy je zeszlifować. Przed nałożeniem nowej warstwy farby, trzeba zmatowić starą za pomocą papieru ściernego. Można też posłużyć się specjalnym środkiem, który służy do zmatowienia podłoża. Będzie to wystarczające, jeśli stara powłoka jest w dobrym stanie, w przeciwnym razie trzeba ją usunąć. Oczyszczone i suche podłoże metalowe musi zostać pokryte podkładem przeznaczonym do metalu w celu zwiększenia przyczepności aplikowanej farby.
Najnowsze komentarze