Wysłodki niemelasowane – wartościowa karma dla zwierząt

Każdy hodowca nastawiony na duże zyski powinien zadbać o właściwe odżywianie zwierząt. Tylko bowiem wówczas szybko rosną, mają dobrą kondycję oraz cieszą się dobrym zdrowiem. W diecie zwierząt hodowlanych warto uwzględnić wysłodki niemelasowane. Jakie właściwości posiada ten produkt?

W jaki sposób powstają wysłodki niemelasowane?

Wysłodki buraczane to znakomity produkt, który doskonale nadaje się do żywienia wielu zwierząt gospodarczych. Są one produktem ubocznym powstającym w produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych. Warto wiedzieć o tym, że z tony buraków można wytworzyć około 150 kilogramów cukru i 250 kilogramów wysłodków, które to są cenną karmą dla wielu zwierząt hodowlanych. Można ją podawać:

  • koniom
  • krowom
  • kozom
  • trzodzie chlewnej

Suche wysłodki – karma o wielu zaletach

Wysłodki to produkt o wielu zaletach. Obecnie można go zakupić zarówno w postaci mokrej, jak i suchej. W ostatnim czasie bardzo dużym uznaniem wśród tysięcy hodowców cieszą się wysłodki suche.
Ich dużą zaletą jest:

  • przystępna cena
  • powszechna dostępność na rynku
  • wysoka zawartość cennych składników odżywczych
  • długa data przydatności do spożycia
  • łatwość przechowywania
  • wysoka przyswajalność przez zwierzęta hodowlane

Wysłodki w ususzonej postaci można bez problemu przechowywać nawet przez dwa lata. Jeśli chodzi o wysłodki suche to dzieli się je na:

  • wysłodki melasowane
  • wysłodki niemelasowane

Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami jest dość duża. Wysłodki melasowane zawierają w swoim składzie melasę, natomiast niemelasowane jej nie posiadają.
Znacznie obecności w wysłodkach sacharozy jest bardzo duże. Bardzo łatwo ulega ona bowiem procesowi fermentacji w żwaczu, a to prowadzi do znacznej poprawy mikroflory bakteryjnej. Taka karma posiada bardzo przyjemny zapach, co sprawia, że jest bardzo chętnie pobierana przez wszystkie osobniki.

Niemelasowane wysłodki a dobre zdrowie zwierząt

Wysłodki bez zawartości melasy są dostępne zazwyczaj w postaci granulatu. Decydując się na ich zakup należy im zapewnić właściwe składowanie. Ważne jest, aby były przechowywane w pomieszczeniu suchym, czystym, przesiewnym oraz wolnym od pleśni.

Wysłodki w takiej postaci są bardzo wartościowym pokarmem dla zwierząt hodowlanych. Jeśli chodzi o składniki analityczne to zawierają one: białko surowe, włókno surowe cukry oraz wiele innych, cennych witamin i składników mineralnych.

Wysłodki to zdrowa pasza o niskim indeksie glikemicznym, zatem doskonale sprawdza się w przypadku zwierząt będących na diecie. Energia uwalnia się bardzo wolno, dzięki czemu mięśnie zwierząt są prawidłowo wspomagane, a jednocześnie zwierzęta nie są zbyt energiczne. Zawarte w wysłodkach witaminy i minerały wspomagają odporność zwierząt, wzmacniają ich układ kostno-stawowy, immunologiczny oraz mięśniowy.

Wysłodki buraczane w postaci niemelasowanej są produktem zalecanym dla koni w każdym wieku ze szczególnym uwzględnieniem tych zwierząt, które mają problem z uzębieniem czy też układem oddechowym. Ważne jest, aby dozować je w odpowiedniej ilości. Należy je podawać wyłącznie po namoczeniu, w ilości od 0,5 do 2,5 kg dziennie w zależności od wieku danego osobnika.

Author: dach-komplex.pl