Parkiet jak nowy – czyli renowacja podłogi

Renowacja parkietów – od czego zacząć

Jeśli pragniemy odnowić nasz parkiet, czy podłogę, z pewnością musimy przygotować się na trochę pracy. Wszystko zależy oczywiście przede wszystkim od stopnia zniszczenia podłogi, jak i również materiału z jakiego jest ona wykonana. Całością pracy możemy próbować się zająć sami, jednak będzie związane to z dłuższym czasem pracy, oraz oczywiście zważywszy na to, że nie mamy większego doświadczenia w tej dziedzinie możemy popełnić pewne błędy, dlatego często lepszym wyjściem jest zatrudnienie fachowców, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z większą powierzchnią. Zaś w Krakowie dostępnych jest wiele przystępnych ofert – oraz firm, czy zakładów oferujących tego typu usługi. Oczywiście jednak decyzja zależy wyłącznie od nas, oraz naszych preferencji. Cyklinowanie parkietu jest jednym z pierwszych procesów jakim powinniśmy zająć się w czasie renowacji podłogi . Czym jednak jest to tajemnicze cyklinowanie i na czym polega?

Czym jest cyklinowanie parkietów

Na samym początku renowacji, powinniśmy zająć się oczyszczeniem odnawianej powierzchni oraz wyrównaniem wszystkich niedoskonałości czy też nierówności – do tego właśnie służy nam cyklinowanie. Jest to zabieg polegający na zeszlifowanie całej niedoskonałej wierzchniej warstwy naszego parkietu. Oczywiście proces ten wymaga specjalistycznego sprzętu jakim jest cykliniarka – w urządzaniu zostaje umieszczony papier ścierny, którym właśnie ścieramy wskazane powierzchnie. Jeśli decydujemy się na wykonanie tego procesu samodzielnie nie jesteśmy zmuszeni kupować tego sprzętu – który oczywiście nie należy do najtańszych – istnieje możliwość wypożyczenia tego typu urządzenia, a w dużym mieście jakim jest Kraków z pewnością nie będziemy mieli z tym większych problemów. Cyklinowanie nie należy do najłatwiejszych czy najprzyjemniejszych zabiegów jakie nas czekają, szlifowanie wiążę się z dużą ilością bałaganu i pyłu. Musimy również pamiętać, że szlifowanie nie jest jednorazowe – dla odpowiedniego oczyszczenia powierzchni powinniśmy powtórzyć ten proces co najmniej 3 czy 4 razy i to papierem ściernym o różnej, dopasowanej ziarnistości. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań musimy upewnić się, że grubość i materiał naszej podłogi jest dostosowany do całego procesu w innym przypadku nie przyniesie on spodziewanych efektów. Cyklinowanie jest możliwe do wykonania np. na parkiecie czy podłodze z litych desek. Jeśli nie jesteśmy pewni co do użytego materiału czy grubości podłogi powinniśmy skontaktować się z fachowcem – kimś kto zna się na rzeczy – by nie sprawić sobie więcej problemów niż pożytku – oraz by cała nasza praca nie poszła na marne.

Renowacja parkietu – co dalej

Po oczyszczeniu powierzchni oraz cyklinowaniu możemy zabrać się za właściwą część renowacji jaką będzie lakierowanie bądź olejowanie. Który proces jest skuteczniejszy? Wszystko zależy od tego czego oczekujemy oraz czy sami zajmujemy się renowacją, czy też wynajmujemy kogoś by zrobił to za nas. Lakierowanie jest skuteczniejsze i bardziej wytrzymałe, jednak olejowanie jest znacznie prostsze do wykonania samodzielnie.

Układanie parkietu – jak wykonać proces prawidłowo

Pamiętajmy, że prawidłowe ułożenie parkietu będzie mieć bezpośredni wpływ na długość czasu jakim będzie służyć nam nasza podłoga – dlatego jest to proces tak istotny. Oczywiście powinniśmy zacząć od przygotowania powierzchni, na którym parkiet będzie położony. Wcześniej powinniśmy wybrać kolor i design materiału pasujący do pomieszczenia. Oczywiście powinniśmy również dokonać odpowiednich pomiarów, tak by nie spotkać się z problemem, że czegoś brakuje, lub któryś fragment nie pasuje.

Author: dach-komplex.pl