Jakie szkody może wyrządzić kuna?

Kuna domowa to drapieżnik, który żyje około 8-10 lat i występuje w całej Europie. Bardzo często zdarza się, że kuny zadomowią się na poddaszu domu lub w ogrodzie. Jakie szkody mogą wyrządzić?

Jak rozróżnić rodzaje kun?

Istnieją dwa rodzaje kun: kuna domowa i kuna leśna.

Kuna domowa ma brązową sierść, jasny nos, zaokrąglone uszy, masywną głowę, puszysty ogon, na piersi ma białą rozwidloną plamę, która sięga od przednich łap. Opuszki palców i stóp nie są pokryte sierścią.

Kuna leśna natomiast ma łatę koloru żółtego, która się nie rozwidla.

Kuny żywią się ptakami, ich jajami, żabami, owadami, a także owocami, polują na szczury i myszy, jednak ten zwierzak potrafi wyrządzić szkody wśród drobiu.

Kiedy zbliżają się chłodniejsze dni, kuny w ogrodzie lub w domu szukają ciepłego schronienia zarówno dla siebie, jak i dla swojego potomstwa. W nowej kryjówce przechowują również zapasy żywności. Najczęściej wybierają ocieplone wełną mineralną dachy naszych domów.

Zwykle domownicy nie mają pojęcia o nowym lokatorze, orientują się w momencie zauważenia szkód lub pozostawionych odchodów, których zapach jest intensywny i nieprzyjemny. To zwierzę, które jest najbardziej aktywne nocą.

Jakie szkody może wyrządzić kuna?

  1. Niszczenie ocieplenia budynków.
  2. Uszkodzenia samochodów.
  3. Uszkodzenia kabli w instalacji elektrycznej.

Aby unikać powyższych szkód, możemy zabezpieczyć dom przed kunami. Pamiętajmy jednak o tym, że te zwierzęta są chronione.

W jaki sposób ustrzec się przed zadomowieniem kun?

  1. Bardzo dobrym sposobem są przeglądy naszego domu, szczególnie przed zbliżającą się zimą. Sprawdźmy, jak wygląda nasz dach, czy wszystkie dachówki są na swoim miejscu, czy nie ma jakichś szczelin i dziur. Ocieplenie poddasza pianką przynosi liczne zalety w kontekście ochrony przed kunami. Piana oliuretanowa otwartokomórkowa- izolacyjna, dzięki swojej strukturze, stanowi otoczenie przeciwdziałającą kun. Gryzoniom nie sprzyja takie środowisko.
  2. Ważne, aby zabezpieczyć rynny, kominki, okna dachowe, otwory wentylacyjne poprzez zainstalowanie stalowych kratek lub specjalnych taśm perforowanych.
  3. Zamiast stosowania miękkiej wełny mineralnej, poleca się piankę poliuretanową albo celulozę. Te dwa produkty zabezpieczą dom przed utratą ciepła oraz w znaczny sposób ograniczają szansę na pojawienie się nowych lokatorów.
  4. Dobrym sposobem jest montaż specjalnych grzebieni lub kolców, które mają chronić połać dachową oraz rynny. Niestety tego typu urządzenia mogą powodować gromadzenie się liści, gałęzi w okresie jesiennym lub po burzy oraz śniegu w okresie zimowym, co przysporzy nam dodatkową pracę przy ich usuwaniu.
  5. Możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w zabezpieczeniach gospodarstw domowych przed tymi drapieżnikami.
  6. Urządzenia odstraszające potrafią zmusić zwierzęta do opuszczenia naszego domu. Aparaty takie emitują ultradźwięki (niesłyszalne dla ludzi) lub dźwięki odstraszające, np. udające inne zwierzęta. Pamiętajmy jednak o tym, że dźwięki te będą również działały na naszych pupilów – koty czy psy.
  7. Środki zapachowe to kolejny sposób na pozbycie się dzikich lokatorów. Mogą to być różnego rodzaju płyny czy aerozole, które są nieprzyjemne dla gryzoni.

Jak widać, pojawienie się tego drapieżnika w naszym domu, może doprowadzić do poważnych strat. Dlatego warto przeprowadzić wskazanych wyżej czynności oraz zabezpieczyć nasze mienie przed ewentualnymi zniszczeniami.

Author: dach-komplex.pl