Ile trwa osuszanie podposadzkowe?

Konstrukcja każdej podłogi składa się z kilku warstw. Dzięki temu zapewnia ona właściwą izolacyjność termiczną, akustyczną oraz przeciwwilgociową. Niestety czasem zdarza się, że podłoga ulega zalaniu. W takiej sytuacji, aby zapobiec grzybom i pleśnie trzeba ją koniecznie dobrze osuszyć. Ile trwa osuszanie podposadzkowe?

Zalana podłoga a osuszanie podposadzkowe?

Gdy podłoga zostanie zalana, to wówczas nie jest wskazane samoistne osuszenie posadzki, gdyż może to potrwać bardzo długi czas. Brak odpowiedniej reakcji właściciela budynku może przyczynić się do uszkodzenia właściwości izolacyjnych posadzki oraz do nagromadzenia się żywych organizmów.

Nagromadzona woda powoduje podciąganie wilgoci w górę ściany i niszczy tynki wraz z listwami i pozostałym wykończeniem wnętrza. W takiej sytuacji warto zdecydować się na osuszanie podposadzkowe poszczególnych stref izolacji. Pozwala ono skutecznie wyzbyć się wilgoci oraz zalegającej pod posadzką wody.

Jak długo trwa osuszanie podposadzkowe?

Osuszanie podposadzkowe to usługa świadczona przez doświadczone firmy. Standardowa długość tego procesu zazwyczaj  nie przekracza 3 tygodni. Jeśli zalanie nie jest zbyt duże, to wówczas osuszanie może potrwać tylko dwa tygodnie.

Do tego celu stosowane są osuszacze adsorpcyjne wraz z pompami ciśnieniowymi, które w znacznym stopniu skracają czas wysychania poszczególnych warstw izolacji. Jeżeli kroki zostaną szybko podjęte, to wówczas istnieje duża szansa na wypompowanie znacznej ilości wody, która jeszcze nie została wchłonięta przez materiał. W takiej sytuacji proces osuszania podposadzkowego trwa jeszcze krócej.

Nieco dłużej osuszanie trwa wówczas, gdy zalania powstały w wyniku nieszczelnej izolacji pionowej danego budynku mieszkalnego oraz gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych. Osuszanie jest bardziej czasochłonne także wtedy, gdy wokół domu nie ma odwodnienia. W takiej sytuacji, mimo osuszenia podłogi przy kolejnej ulewie może okazać się, że pod posadzką znów pojawiła się wilgoć.

Istotną czynnością, którą warto zawsze wykonać jest usunięcie przyczyny zalania. W przeciwnym razie efekty osuszania mogą okazać się krótkotrwałe.
Długość osuszania poszczególnych warstw izolacyjnych jest także zależna od tego po jakim czasie od momentu zalania zostało wdrożone osuszanie oraz jak gruba jest warstwa izolacji. Bardzo istotne jest również to, jakim sprzętem dysponuje firma zajmująca się osuszaszaniem podłogi oraz jaką zastosuje technologię.

Zalanie podłogi w budynku mieszkalnym to poważny problem, zatem warto czym prędzej podjąć właściwe kroki, które w przyszłości nie wpłyną na komfort użytkowania mieszkania.

Przy powstaniu artykułu pomoc świadczyła firma oferująca osuszanie podposadzkowe Kraków: https://mermar.pl/malopolskie/krakow

Author: dach-komplex.pl