Czym jest i gdzie się sprawdzi gont?

Gont to materiał na pokrycie dachowe. Tworzą go pojedyncze deseczki z drewna iglastego. Produkowane są ręcznie (gont łupany) lub wskutek cięcia piłą mechaniczną (gont cięty). Dach z gontu drewnianego wygląda estetycznie i naturalnie. Takie pokrycie sprawdzi się przy budowie domu zrównoważonego, na altanach i tarasach bądź w aranżacjach rustykalnych, a także nowoczesnych.

Co to jest gont, z czego jest produkowany i jak go układać?

Gont to rodzaj pokrycia dachowego wykonany z naturalnego materiału. Składa się z pojedynczych deseczek uzyskiwanych z drewna iglastego. Mają one przekrój klina i mocowane są do łat. Konstrukcja poszczególnych elementów pozwala na łączenie ich poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą. Ułożenie dachu z gontu drewnianego wymaga dużych umiejętności ciesielskich. Sposób montażu pokrycia decyduje więc o trwałości i wyglądzie dachu. Z tego względu, wybierając ekipę wykonawców, warto przejrzeć kilka ofert i porównać zakres oraz poziom usług. Poszukiwania fachowców z pewnością usprawni baza firm budowlanych.

Gonty łupane i cięte

Wyróżniamy dwa rodzaje gontów: łupane, które są uzyskiwane ręcznie i cięte – wykonywane z desek tartacznych. Pierwsze są wysokiej jakości i mają większą trwałość. Produkuje się je wyłącznie z fragmentów drewna, które nie posiada sęków. Gont cięty natomiast przycina się piłą. Ma naruszone naturalne włókna, dlatego niższa jest jego odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne. Jest też tańszy od gontu łupanego, jednak wygląda mniej estetycznie i szybciej się niszczy.

Do jakiego domu pasuje gont drewniany?

Pokrycia dachowe z gontu drewnianego pasują do budynków w różnych stylach. Najczęściej można je spotkać na domu urządzonym według stylistyki industrialnej i rustykalnej. Jest to także rozwiązanie, które sprawdzi się w aranżacjach naturalnych i sielskich chat, domów ekologicznych oraz w niewielkich jednopiętrowych zabudowaniach. Dachy z gontu można też spotkać na budynkach zrównoważonych i pasywnych oraz na altanach, składach z narzędziami, tarasach i domkach letniskowych.

Trwałość dachu z gontem drewnianym

Dawniej trwałość pokryć dachowych z gontu drewnianego wynosiła maksymalnie 25 lat. Obecnie, dzięki stosowaniu różnego rodzaju preparatów impregnujących oraz konserwujących, taki dach może służyć ponad 40 lat. Gont drewniany można pokrywać impregnatem w czasie prac konstruktorskich, a także potem, podczas użytkowania. Przykładowe sposoby nanoszenia środków ochronnych to: kąpiel, malowanie i opryskiwanie. Deseczki powinny być chronione nie tylko przed słońcem i deszczem, ale także przed porostem mchów. Gont pokryty środkiem impregnującym ma mniejszą nasiąkliwość i bardziej widoczny naturalny rysunek drewna dzięki czemu dom prezentuje się lepiej.

 

Author: dach-komplex.pl