Chodnik, po którym chce się chodzić

To, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego domu, na naszej posesji, świadczy o nas. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by najbliższe otoczenie wyglądało atrakcyjnie, czysto, a także spełniało dobrze swoje codzienne funkcje. Jedną z takich podstawowych rzeczy, bez których trudno by sobie wyobrazić egzystencję, jest dobrze wykonany chodnik. Powinien on być zrobiony tak, by dawać nam a także potencjalnym innym użytkownikom oraz użytkowniczkom maksimum komfortu, zarówno latem jak i zimą. Wnętrza domów, czy też mieszkań, w których żyjemy, są naszym oczkiem w głowie. Dobrze jest też poświęcić część tej uwagi chodnikom, które kładziemy pod naszymi oknami. Prawidłowo wykonane, posłużą ludziom przez wiele lat

1. Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?
2. Rodzaje płyt chodnikowych
3. Kształty i wymiary płyt chodnikowych
4. Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?
5. O czym należy pamiętać kupując płyty chodnikowe?

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

Potencjalne płyty chodnikowe występują obecnie w wielu różnych odmianach i są robione z różnorodnych materiałów. By się o tym przekonać na własne oczy, wystarczy wizyta w dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym. W tym celu możemy skorzystać zarówno ze sklepów stacjonarnych, jak i oddać się wertowaniu stron internetowych. Jedną z najbardziej kompleksowych i dobrze zaopatrzonych witryn znajdziemy pod adresem: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/plyty-chodnikowe.html. Castorama to jeden z największych sprzedawców tego typu produktów w Polsce. Warto dokładnie przyjrzeć się ich ofercie, a znajdziemy tam płyty chodnikowe wykonane z: betonu, drewna, granitu oraz innych odmian kamienia, itp. W celu stworzenia odpowiedniego chodnika można także użyć klinkieru, czy też własnoręcznie odlanych płyt betonowych prosto z formy. Możliwości jest naprawdę sporo – to, na jaką ostatecznie postawimy będzie zależeć od naszego gustu oraz podłoża, na jakim ma leżeć chodnik.

Rodzaje płyt chodnikowych

Każdorazowo rodzaj płyty chodnikowej powinien być dobrany tak, aby tworzyć zgraną całość z resztą otoczenia. Z drugiej strony powinien też rozgraniczać różne “strefy wpływów”. Jeśli przewidujemy intensywną używalność naszego chodnika najlepiej będzie postawić na wyroby z betonu albo z naturalnego kamienia takiego jak granit czy wapień. W innych przypadkach możemy postawić na specjalnie utwardzane drewno, najlepiej dębowe. Ciekawą opcją może być wykorzystanie betonu, który np. imituje naturalne krążki drewniane. Jeśli nie mamy dobrego pomysłu na chodnik, możemy posiłkować się fachowymi artykułami na ten temat, które znajdziemy, m.in.: na stronie internetowej wyżej wymienionego sklepu. Dobrą opcją może być także oglądanie różnego rodzaju poradników dostępnych w sieci. Często pojawiają się tam nietypowe pomysły, na które byśmy sami nie wpadli. Warto więc wiedzieć więcej, by znaleźć naprawdę intrygujące rozwiązania.

Kształty i wymiary płyt chodnikowych

Jeśli chodzi o kształty oraz wymiary płyt chodnikowych to są one bardzo zróżnicowane. Można więc postawić na płyty o wymiarze 50×50 centymetrów, a można zdecydować się na o wiele mniejsze płytki. Na terenach podmokłych dobrym rozwiązaniem mogą być płytki ażurowe, które ułatwią wodzie przenikanie bezpośrednio do gleby. Ważna będzie także potencjalna grubość naszych płyt chodnikowych, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na duże, np. stucentymetrowej długości płyty granitowe. Kształt oraz wymiar płyt powinien być dostosowany do ich potencjalnych funkcji. Czego innego oczekujemy od chodnika, po którym będziemy tylko chodzić, a nieco inną wytrzymałość musi mieć z pewnością chodnik, na którym czasem zaparkujemy samochód.

Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?

Sposób ułożenia płyt powinien być dopasowany do podłoża. W niewielkim ogródku można ułożyć płyty bezpośrednio na trawie, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio przygotowane podłoże. Dzięki temu woda będzie miała możliwość wsiąkania w ziemię, a na dobrze położonych płytach nie będą się robiły kałuże. Chodnik położony na dobrze wykonanej podsypce z piasku i żwiru na pewno będzie lepiej spełniał swoją rolę niż płyty położone bezpośrednio na trawie. Będzie także o wiele bardziej trwałym elementem małej architektury przydomowej.

O czym należy pamiętać kupując płyty chodnikowe?

Zwracajmy uwagę na to, aby chodniki oraz ścieżki wykonane w naszym otoczeniu, były położone prawidłowo oraz solidnie. Warto też sięgać po dobre materiały od solidnych producentów. Dzięki temu zniwelujemy do minimum późniejsze naprawy. Zakup płyt chodnikowych w dobrym sklepie, jakim jest niewątpliwie “Castorama”, daje nam także większą pewność, że nie kupimy kota w worku. Dostosujmy też wygląd płyt chodnikowych do otoczenia, w którym mają się pojawić. Tym samym będziemy mogli przebywać w ładnym oraz estetycznym środowisku. Najważniejsze jest jednak to, by nasz chodnik sprawiał nam całą masę przyjemności.

 

 

Kategoria: dom

Author: dach-komplex.pl