Budowa osiedla – sprzedaż przed budową

Coraz częściej można kupić mieszkanie które jeszcze nie zostało zbudowane. Na czym to polega oraz jakie są zalety i wady oraz zagrożenia związane z takim rozwiązaniem? Cóż, największą zaletą jest tu cena za metr kwadratowy. Z reguły jest ona niższa niż cena rynkowa, ponieważ deweloper chce zdobyć szybko środki na realizację inwestycji. Ile mniej zapłacimy, to zależy od danej firmy. Najczęściej jest to okolica 25%. W momencie, kiedy mieszkania lub domy, są wystawione na sprzedaż, realizatorzy projektu mają stosowne pozwolenia na budowę. Przepisy budowlane nie definiują bowiem, czy nieruchomość która jest sprzedawana musi być ukończona czy w trakcie budowy. I tu właśnie pojawia się największe zagrożenie związane z tego rodzajem zakupu domu. Firma, która zajmuje się budową osiedla, może w trakcie jej realizacji zbankrutować i nie zostanie ona dokończona. Oznacza to, że zostaniemy ze szkieletem budynku lub nawet samymi fundamentami, za które słono zapłaciliśmy. Aby mieć pewność, że umowa, którą podpisujemy uchroni nas przed taką sytuacją, powinien jej się przyjrzeć prawnik. Najlepiej taki, którego specjalizacją są przepisy budowlane. Kiedy umowa zdaje się być w porządku i zapłaciliśmy za nieruchomość co dzieje się dalej? Rozpoczyna się budowa.

Budowa osiedla – krok po kroku

Kiedy deweloper uzyska odpowiednią liczbę sprzedanych mieszkań, wtedy dopiero rozpoczyna się budowa. Jednak przed rozpoczęciem prac, mamy możliwość we wgląd do projektu i dokonaniu w nim niewielkich zmian. Takich jak położenie kabli elektrycznych, instalacji wodnej czy gazowej, oraz rozkładu pomieszczeń. Nie możemy natomiast dokonywać zmian w bryle budynku. W zależności, czy są to budynki wielorodzinne czy jednorodzinne, na działce lub działkach budowlanych rozpoczynają się prace. Po ich ukończeniu otrzymamy klucze do naszego nowego domu lub mieszkania. Tu trzeba zaznaczyć, że taka nieruchomość po ukończeniu, jest w stanie surowym. To oznacza, że sami będziemy musieli je wyposażyć. Mowa tu nie tylko o meblach, ale także o podłogach (kafelki, panele, itp.), urządzeniach sanitarnych (toalety, wanny, umywalki, itp.), sprzęcie AGD oraz malowaniu ścian i instalacji oświetlenia. Jak więc widać, niższy koszt zakupu takiego mieszkania nie zawsze jest opłacalny, gdyż po otrzymaniu kluczy do domu, będziemy musieli jeszcze sporo w nie zainwestować.

Jednak warto sprawdzać tego rodzaju oferty, gdyż czasami cena potrafi być niższa nawet o 50% w stosunku do cen mieszkań urządzonych, dostępnych na rynku.

 

Author: dach-komplex.pl